Сайт joomix.org
هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم و زایمان

پروفسور ارنست ر . هیلگارد[1] پروفسور ژوزفین ر . هیلگارد

Ph . D در رشته ی روان شناسی تجربی Ph . D در رشته ی روان شناسی کودک

دکترای پزشکی ، روان پزشک ، روانکاو

زایــمان ، درد و هیپــنوتیـزم

این موضوع بسیار عجیب و گیج کننده است که چطور یک عمل طبیعی مانند زایمان باید تا این اندازه دردناک بوده باشد ؟ به نظر می آید این دردها تا حدودی جنبه روانی داشته باشند . بررسیهای مردم شناسی نشان می دهند که رفتار خانمها در زمان زایمان در بین گروههای مختلف انسانی کاملاً متفاوت است ، ولی این عقیده که عمل زایمان در بین افراد بدوی بدون درد است ، افسانه ای بیش نیست . در تمدنهای غربی دردهای زایمان آنقدر طبیعی و عادی تلقی می شده که تسکین آن نوعی گناه به شمار می رفته است . ولی این باور بتدریج تغییر پیدا کرد تا اینکه در سال 1853 ملکه الیزابت پادشاه انگلستان جرئت کرد در جریان زایمان خود از داروهایی استفاده کند که اسنو پزشکش برای او پیشنهاد کرده بود . به این ترتیب بود که پرنس لئوپلد متولد شد . در زمان ما برای تقلیل دردهای زایمان از داروهای شیمیایی یا اقدامات روان شناسانه و در برخی از موارد از ترکیب این دو با هم استفاده می شود . در این مقاله بیشتر بر روی تکنیکهای غیردارویی تکیه می گردد که هیــپنوتیزم یکی از آنها به شمار می رود .

سه روش وجود دارد که خانمهای باردار می توانند از طریق

 

هیپنودونتیک یا کاربردهای هیپنوتیزم در دندانپزشکی

پروفسور دیوید واکسمن L.R.C.P.   , M.R.C.P

« کتاب آموزشی انجمن هیپنوتیزم پزشکی آمریکا »

کاربردهای هیپنوتیزم در بیماریهای دهان و دندان

موارد محدودی از درمانهای دندانپزشکی می توانند بدون درد بوده باشند ، در حالی که با کاربرد هیپنوتیزم ، بسیاری از درمانهای دندانپزشکی می توانند بدون درد صورت بگیرند  . روشها و تکنیکهایی که در گذشته برای هیپنوتیزم کردن بیماران به کار می رفتند ، بسیار وقتگیر و پر زحمت بودند و برای دندانپزشکانی که در مطب کار می کردند ، قابل استفاده نبودند ، در عصر حاضر با پیشرفتهایی که در زمینه هیپنوتیزم به عمل آمده است ، با استفاده از روشهای سریعتر و مؤثرتر و در زمانی بسیار کوتاه می توان بیماران را در خلسه های هیپنوتیزمی سبک ، متوسط یا عمیق قرار داد . به این ترتیب با کاربرد هیپنوتیزم ، دامنه و امکان درمانهای دندانپزشکی بسیار وسیعتر می شوند .

از آنجا که بیمارانی

 


دکتر کوریدون هاموند .PhD

دانشگاه یوتا، دانشکده پزشکی

] تکنیک علامت دادن از طریق سیگنالهای ایدئوموتور با پیشاهنگی اریکسون معمول گردید و برای اولین بار چیک[1] به پالایش و تهذیب آن پرداخت. (چیک و لکرون 1968) به این ترتیب یک روش هیپنوتیزم درمانی سریع برای کاوش دینامیسم ها و عوامل اتیولوژیک ناخودآگاه پدید آمد. بیمار هیپنوتیزم شده ممکن است این گونه با این تکنیک آشنایی پیدا کند :

«همۀ ما یک ضمیر آگاه داریم، ویک ضمیر ناخودآگاه ، یک قسمت جلوئی ذهن و یک قسمت عقبی ذهن. ضمیر ناخودآگاه شما از همه چیز درباره شما و مشکل شما آگاهی دارد و در ضمن با آرشیو یا بایگانی ذهنی شما در ارتباط و از هر تجربه ای که در طول زندگی داشته اید آگاهی دارد . ضمیر ناخودآگاه می تواند از طریق یک کانال ارتباطی و به صورت نوعی از مکالمه با ما ارتباط برقرار کند. در این زمان من از تو می خواهم که از طریق ارادی و آگاهانه هیچ حرکتی را در انگشتانتان انجام ندهید. ولی شما خیلی ساده به ضمیر ناخودآگاه خودتان اجازه بدهید که بتواند یکی از انگشتان دست راست یا چپ خود را انتخاب کند که بعد بتواند از حرکت و بالا آمدن آن بدون کوشش و یا اراده به صورت علامت یا سیگنالی برای جواب آری استفاده کند. بنابراین به صورتی ساده در این زمان متوجه می شوی که یکی از انگشتان تو سبک تر می شود و کاملاً خود به خود به صورت مواج ودر شرایط شناور در هوا به بالا می آید ، درست مثل اینکه گوئی با یک نخ ، بادکنکی پر از گاز هلیوم را به

 

د . کوریدون هاموند Ph . D .

دانشگاه یوتا ، دانشکدۀ پزشکی

 

موارد کاربرد : این شکلی از تصویر سازی ذهنی سمبولیک از تکنیک تخلیۀ هیجانی است . این روش برای بیمارانی طراحی شده که دارای احساس پرقدرت رنجیدگی و عصبانیت هستند . این متد برای کاربرد در شرایط مطب بسیار مناسب و دلخواه است ، زیرا خالی شدن هیجانات به صورت ساکت و درونی صورت می گیرد و در نتیجه از پیدایش سر و صداهای بسیار زیاد در اماکنی که در مقابل انتشار صدا عایق بندی نشده اند ، جلوگیری می شود . ثابت شده که این متد در موارد برخورد با عصبانیتهای نسبت به والدین ، همسر، همسر سابق ، کارفرما و عاملین ارتکاب به تجاوز جنسی به عنف و در تهیه ی نوارهای صوتی خود هیپنوتیزمی برای خانمهائی که در مراحل پیش از قاعدگی هستند ، بسیار مفید است . در روش اخیر ، این متد امکاناتی را برای بیماران فراهم می سازد  که بتوانند خودشان خودشان را کنترل یا مهار کنند و راهی هم برای تخلیه ی احساسهای شدیدی پیدا کنند که در مرحله ی تشکیل جسم زرد در تخمدان خانمها حادث می شوند . باری ، برای برخی از موارد ، از جمله برای موارد بسیار شدید تهاجم جنسی و در اختلالات چند شخصیتی یک روش رفتاری بازتر یا آشکارتر در تخلیۀ هیجانی ممکن است مورد نیاز بوده باشد .


فرد هیپنوتیزم شده تجسم می کند که همراه با درمانگر ، در یک جاده جنگلی حرکت می کنند . با دادن شرح و بسط بیشتر در مورد مناظر اطراف ، عمق خلسۀ هیپنوتیزمی سوژه بیشتر و عمیقتر می شود . در


با تشکر و سپاس از همراهی شما با وبسایت هیپنوتیزم ایران
همیشه با مطالب جدید در انتظار شما هستیم
من دکتر جمالیان هستم
و بازدید از کارنامه کاری اینجانب که حاصل سالها تحقیق و فعالیت اینجانب در زمینه هیپنوتیزم و روان درمانی می باشد باعث خرسندی است.

برای مشاهده می توانید از منوی وبسایت قسمت معرفی استفاده نمایید.

Jasmine Rose Profile

دکتر رضا جمالیان

با سلام در وبسایت هیپنوتیزم ایران تلاش بر بهبود و ارائه دستاورد های و تجربیات اینجانب در زمینه هیپنوتیزم درمانی و علوم مرتبط شده است.
امیدوارم همیشه همراه ما باشید.
 
создание веб сайтов в Коростене