Сайт joomix.org
مقالات
images/corona_consult.png


در اولین پاراگراف از کتابِ آموزشی یا مرجعِ تلقینات هیپنوتیزمی و استعاره ها که توسط کوریدون هاموند پرزیدنتِ انجمن هیپنوتیزم بالینی آمریکا
در 602 صفحه تألیف شده است ، هارولد کرازیل نک رئیس سابق انجمن هیپنوتیزم بالینی و انجمن هیپنوتیزم بالینی و تجربی آمریکا که در دانشگاه تکزاس ، مرکز علوم تندرستی در دالاس هم استاد روان پزشکی و هم استاد بیهوشی یا انستزیولوژی است ، چنین نوشته است :


هیپنوتیزم درمانی کاربرد هیپنوتیزم در طیف گسترده ای از اختلالات پزشکی و روان شناسی است . یک آموزش

کافی در روان درمانی یک پیش نیاز برای کاربرد هیپنوتیزم است ، صرفنظر از اینکه درمانگر یک روان شنــاس ،

پزشک ، مددکاراجتماعی و یا دندانپزشک بوده باشد . درحقیقت کسب تجربه در روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی

یک روندی است که هرگز پایان نمی پذیرد .


*                    *                      *

انجمن هیپنوتیزم بالینی آمریکا ( ASCH ) در سال 1957 توسط میلتون اریکسون که یک M.D. یا پزشک بود ، تأسیس شد و وی به علت شایستگی اولین پرزیدنت این موسسه هم شد . انجمن هیپنوتیزم بالینی آمریکا یک موسسه ی غیرانتفاعی با هزاران عضو است که هم در سطح بالا به پزشکان ، روان شناسان و دندانپزشکان آموزش می دهد و هم به افراد جامعه در زمینه ی منافع و کاربردهای علمی هیپنوتیزم در

راستای اهداف انسانی آگاهی می رساند .

 

کارگاههای آموزشی سالیانه و همایشهای علمی

به نقل از متن اصلی کتاب تلقینات هیپنوتیزم و استعاره ها ، هرسال در روزهای پایانی ماه مارس و روزهای اول آوریل [ روزهای پایانی اسفند و اوایل فروردین ] گردهمائی سالیانه انجمن تشکیل می شود که دو روز و نصف روز کارگاه آموزشی و دو روز همایش علمی به طول می انجامند . این کارگاهها در سطوح مقدماتی و میانی برگزار می شوند ...


 

 

فروش کتاب

برای راحتی اعضاء و شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی و انجمن هیپنوتیزم بالینی ، مجموعه ای از بهترین کتابها در زمینه های مختلف هیپنوتیزم بالینی را از طریق فروش دراختیار شرکت کنندگان قرار می دهد . اینک 3 کتاب که به نقل از کتاب فوق ، اساس آموزش هیپنوتیزم هستند معرفی می شوند که فقط توسط ASCH [1] توزیع یا فروخته می شوند :

1 ـ القای خلسه و تلقین : تألیف کوریدون هاموند ... کتابی بسیار کاربردی و ایده آل برای دوره های آموزشی ... متن القای خلسه برای 12 تکنیک ، بیشتر از 20 روش عمیقتر کردن ... شرح عمق خلسه و مراحل عمق خلسه ...

2 ـ کتاب آموزش خود هیپنوتیزم ... حاوی اصول کاربردی خود هیپنوتیزم ... مناسب برای کسانی که فرصت مطالعه کتابهای حجیم آموزش خود هیپنوتیزم را ندارند ... شامل القای خلسه ی خود هیپنوتیزمی ، عمیقتر شدن ... شامل متد اریکسون برای ایجاد خود هیپنوتیزم ...

3 ـ آموزش هیپنوتیزم بالینی : یک کتاب جامع و جدید UP_ TO_ DATE در زمینه ی روشهای جدید آموزش هیپنوتیزم ... تألیف کوریدون هاموند ... یک کتاب مرجع استاندارد برای کتابخانه های دانشکده های پزشکی ، دندانپزشکی ، آموزشگاههای پرستاری از جمله برای آموزش مقاطع روان شناسی ، مددکاری و ... می باشند .

3 کتاب فوق که در حقیقت سه پایه ی آموزش هیپنوتیزم بالینی هستند ، در مجموع درحدود 700 صفحه ی چاپی حجم دارند که با قرار دادن آنها در اختیار داوطلبان آموزش ، آنها به طور کامل از حضور در کلاسهای تئوری بی نیاز می شوند . در کنار کتابهای درسی سه گانه ی فوق ، انبوهی از کتابهای دیگر به زبان فارسی و با تــرجمه ی سلیس            وجود دارند که به صورت تزئینی تصاویر روی جلد بسیاری از آنها ـ نه همه ی آنها ـ دراین سایت وجود دارند .

1 ـ روش آموزش هیپنوتیزم درمانی به پزشکان و روانشناسان

برای آموزش این رده ها پس از نامنویسی :

الف : کتابهای سه گانۀ آموزشی انجمن هیپنوتیزم بالینی آمریکا به صورت چاپی و یا فتوکپی متنِ کاملِ کتابها که به زبان فارسی ترجمه شده اند ، در اختیار داوطلبان قرار داده می شوند تا اطلاعات نظری را از طریق این متون در منزل کسب کنند .

ب :  پس از یک زمان با توافق دانشجویان که مثلاً می تواند دو ماه بوده باشد ، با یک آزمون ، میزان فــراگیری آنــها مشخص می شود . در صورت کسب نمره قبولی ، وارد دوره ی کارگاه آموزشی عملی می شوند .

ج : کارگاه آموزشی هر چند به میزان 16 ساعت برای انجام مهارتهای عملی کفایت می کند ، درصورتِ نیازِ دانشجویان ، به این مدت اضافه می شود . 16 ساعت آموزش عملی در 4 نصفه روز 4 ساعته یا 2 روز کامل دراختیار دانشجویان قرار می گیرد .

د : هر چند به دانشجویان توصیه می شود هیپنوتیزم بالینی را از منابع درجه اول به زبانهای بین المللی مطالعه کنند ، ولی برای کسانی که بخواهند ، تعداد زیادی از این کتابها مانند هیپنوتیزم پزشکی و دندانپزشکی  هارتلند ، هیپنوتیزم در تسکین درد تألیف هیلگاردها و ... به زبان فارسی در دسترس دانشجویان است . تصاویر روی جلد تعدادی از این کتابها در صفحات سایت وجود دارند .

روش آموزش هیپنوتیزم به دندانپزشکان و دستیاران آنها

برای آموزش دندانپزشکان و یکی از دستیاران آنها علاوه بر 3 کتاب اصلی و مرجع ، 4 کتاب هیپنودونتیک به این شرح برای آنها در نظر گرفته شده که کتاب شماره ی 4 که تألیف دکتر واتکینس است ، جدیداً ترجمه شده و مفصل تر و جامع تر است :


1 ـ هیپنودونتیک به روایت کتاب هیپنوتیزم پزشکی و دندانپزشکی هارتلند

2 ـ هیپنودونتیک با تأکید بر روی هیپنوتیزم در تسکین درد به نقل از کتاب هیلگاردها

3 ـ هیپنودونتیک به نقل از کتاب دکتر ویلیام کروجر استاد دانشگاه شیکاگو

4 ـ کاربردهای هیپنوتیزم در درمان بیماریهای دهان و دندان تألیف واتکینس

درکنار منابع فوق که به صورت پلی کپی دراختیار دانشجویان قرار داده می شوند ، منابع و مقالات اضافی هم در زمینه ی نحوه ی تسکین دردهای دهان و دندان هم در اختیار دانشجویان قرار می گیرد .

با توجه به شلوغ بودن مطب دندانپزشکان و توجه به اقتصاد مطب و وقت گیری هیپنوتیزم ، اگر دندانپزشکان بخواهند ، یکی از دستیاران آنها هم می توانند در دوره ی آموزشی شرکت کنند ، به اعتبـار و کارآئی خیلی بیشتر هیپنـودونتــیکِ مطب دندانپزشک می افزاید . هزینه ی نامنویسی این افراد در حدود نصف دندانپزشکان است .

 


هیپنوتیزم درمانی برای پرستاران و ماماها

تکنیک ریلاکس شدن پیشرونده هر چند در برنامه ی آموزشی دانشکده های پرستاری موجود است ، ولی به علت نبودن استاد یا مربی ، این واحدهای درسی معمولاً یا غالباً نادیده گرفته می شوند . در آمریکا مهارت ریلاکس شدن پیشرونده و شفابخشی از طریق نهادن دست بر روی عضو دردناک هم به پرستاران آموزش داده می شوند تا در شبهای غمگین بیمارستان زمانی که دردی بر بیماری حادث شود که پرستار آنرا خطرناک نمی داند ، از این روشها برای تسکین دردها استفاده شود .

برای خانمهای پرستار ، آموزش هیپنوتیزم بالینی می تواند مشابه با پزشکان و روان شناسان با مطالعه ی 3 کتاب آموزشی و کارگاه آموزشی بوده باشد .

برای خانمهای پرستار و ماما ، آموزش خود هیپنوتیزم پس از آموزشهای مقدماتی ، می تواند در یک دوره 4 ساعته صورت بگیرد .

خانمهای لیسانسه ی مامائی و پرستاری آموزش و ایجاد آمادگی در خانمهای بــاردار را برای زایــمان بی درد یا بسیـار کم درد می توانند به خوبی و درحد کاربردی در 8 ساعت ( 2 نیمه روز ) یاد بگیرند . برای مطالب تئوری کتاب زایمان بی درد با هیپنوتیزم و چند فصل از کتابهای هیلگارد ، واتکینس و ... در اختیار آنها قرار می گیرند و آموزش کارگاهی ایجاد بیحسی یا بی دردی در 8 ساعت کاملاً مقدور است ، به شرطی که آنها مطالب نظری را که به صورت پلی کپی و کتاب و به زبان فارسی در اختیار آنها گذاشته می شود ، بخوبی بخوانند .

 


آموزش زایمان بی درد با هیپنوتیزم

خانمهای باردار که مایل هستند زایمان بی درد یا کم درد را با هیپنوتیزم تجربه کنند ، به صورت گروهی یا انفرادی لازم است مراحل زیر را بگذرانند .

1 ـ در یک جلسه مقدماتی توضیحات کافی به آنها داده می شود و مطالب نظری در زمینه ی آموزش بی درد برای مطالعه در اختیار آنها قرار می گیرد .

2 ـ پس از مدت 2 یا 3 هفته برای مطالعه ی مطالب نظری ، در مدت 4 ساعت یا نصف روز کاری ، به آنها خود هیپنوتیزم آموزش داده می شود .

3 ـ پس از آمــوزش خود هیپنوتیزم ، نــحوه ی ایجاد بی دردی و آمادگی برای زایــمان بی درد زیر نظر ماما یا پزشکِ خودشان [ و بدون نیاز به همکاری آنان ] به این خانمهای باردار آموزش داده می شود .

هر چند بهترین زمان برای این آموزشها در ماههای سوم یا چهارم بارداری است تا فرصت تمرین و سرگرمی داشته باشند ، ولی حتی در ماه پایانی بارداری هم می توان این مهارت را یاد گرفت . این آموزشها و تمرین کمترین اختلالی درکار ماما یا پزشکی که زایمان را انجام می دهد ، ایجاد نمی کند ، بلکه منافع بسیار زیادی هم در نحوه ی کار او ایجاد می کند .

جهانِ پر رمز و رازِ فرا روان شناسی یا پاراسایکولوژی

دراین مجموعه به شرح و بیان مطالبی پرداخته شده است که از هزاران سال پیش انسانها با آنها روبرو بوده ، ولی تاکنون موفق به شناخت و توجیه هیچکدام از آنها نشده است . درمورد هر کدام از این پدیده ها مطالب زیادی نوشته شده است و در اینترنت درباره هر کدام از آنها گاه صدها هزار و یا میلیونها صفحه مطلب ، گزارش ، شرح حال ، تفسیر و توجیه وجود دارد . در 3 جلسه و در هر جلسه 4 ساعته در مورد 4 مورد از موارد بسیار مشهور آنها صحبت می شود که در طی آن آخرین اطلاعات که گاه مربوط به سال 2013 میلادی هستند ، مطرح شده و در فاصله صحبتها به پرسشهای شرکت کننده ها جواب گفته می شود .

محتویات جلسه ی اول


1 ـ خروج روح از بدن  2 ـ رؤیت همزاد   3 ـ تسخیر روح     4 ـ انسانهای چند شخصیتی

1 ـ احساس خروج روح از بدن : برای عده ی زیادی از انسانها در شرایط بیداری و هوشیاری کامل گاه به صورت خود به خود و زمانی به کمک روشهائی این حالت پیدا می شود که گویی روح از تن آنها خارج شده است و از مکانی در خارج بدن این روح گسسته از تن می تواند به جسم خود نگاه کند و یا با سفر به نقاط دور یا نزدیک ، به کسب اطلاعات زیادی نایل شوند ...

در برخی از کتابهای عارفانه مانند تذکره الاولیاء عطار نیشابوری ، نفحات الانس مولانا جامی و یکی از متون پیش از اسلام به نام ارداویرافنامه ، مکرراً به این موضوع اشاره شده است .

2 ـ رویت همزاد : برای معدودی از افراد ـ از جمله یک بار برای پروفسور زیگموند فروید ـ به ندرت این حالت پدید می آید که در بیداری و هشیاری کامل برای مدتی فردی کاملاً شبیه به خودش را در برابرش مشاهده می کند که ممکن است حتی گاهی کار به صحبت هم بکشد ... برای اولین بار مانی در زمان ساسانیان 2 بار با همزاد آسمانی خود ملاقات و صحبت کرد و در دوران معاصر این نویسنده ـ دکتررضا جمالیان ـ  و همکاران با چند نفر از افرادی که این حالت را داشتند ملاقات کردیم و نتایج این مشاهدات طی مقاله ای در مجله ی علمی سازمان نظام پزشکی ایران به چاپ رسید .

 


3 ـ تسخیر روحی  ـ جن زدگی ـ زار زدگی : از هزاران سال پیش عده زیادی از ایرانیان به این باور رسیده بودند که موجوداتی مانند جن ، دیو و ... می توانند وارد بدن افراد سالم شوند و به جای روح او مستقر شوند . افراد جن زده به عنوان مجنون و افراد دیو زده به عنوان دیوانه شناخته می شدند . به باور این افراد و همانگونه که درکتاب مثنوی نوشته شده است :

چون پری غالب شود بر آدمی              سلب گردد زو صفات آدمی

دراستانهای جنوبی ایران و برخی از جزایر خلیج فارس ،  «  آئین زار  » و زار زدگی هنوز وجود دارد که در کتاب روحهای تسخیر شده به شرح آن پرداخته شده است .

4 ـ افراد چند شخصیتی : این امکان وجود دارد که فردی درجائی و موقعیتی مثلاً یک آموزگار مهربان و درشرایط دیگر یک نظامی خشن و در شرایطی دیگر ، مثلاً یک فروشنده ی موفق بوده باشد .

درکتاب معروفی به نام سیبل از خانمی با نام سیبل یاد شده که در شرایط مختلف دارای هویتها و رفتارهای متعدد و متفاوتی بوده است . این کتاب توسط روانپزشکی که این بیمار را مشاهده و با زحمات زیاد او را درمان کرده ، نوشته شده است .

محتویات جلسه ی دوم

1 ـ معمای اسکیزوفرنی 2 ـ ادراکات لحظات نزدیک به مرگ  3 ـ احساس دیدن قبلی یک فرد یا یک مکان

4 ـ ادراکات فرا حسی

1 ـ اسکیزوفرنی یا جنون جوانی : درحدود 1% از مردم درهر کشوری به یک بیماری عصبی یا روانی دچار هستند که صحبتهایی می کنند و علایمی دارند که بسیار برای افراد جامعه شگفت انگیز هستند .

افرادی که به این حالت مبتلی هستند ، صداهائی را می شنوند که اطرافیان آنها این صداها را نمی شنوند . با اعتقاد و صمیمیت اظهار می دارند که در اطراف آنها ، افراد یا مؤسساتی وجود دارند که افکار آنها را می خوانند و یا بر نحوه تفکر آنها اثر می گذارند . گاه آنها خود را یک شخصیت تاریخی یا اجتماعی می انگارند . کراراً در وسط صحبت کردن دچار انسداد فکری می شوند و صحبت کردن آنها متوقف می گردد . در برخی از موارد این بیماران در متن جامعه با احترام و موفقیت زندگی می کنند ...


2 ـ ادراکات لحظات نزدیک به مرگ : هم در زمانهای گذشته و هم در شرایط کنونی برای عــده ای از بیمــاران ایــن اتفاق می افتد که برای مدتی حرکات قلب و تنفس آنها متوقف می شود و دراین شرایط مرده تلقی می شوند . در بیمارستانها پزشکان با اقداماتی مانند شوک الکتریکی ، ماساژ قلبی ، تزریق برخی از مواد و ... گاه موفق می شوند دوباره حرکات قلب و تنفس آنها را به حالت عادی در آورند . بسیاری از این افراد در این شرایط از تجربیات و ادراکاتی صحبت می کنند که به صورت فهرست وار عبارتند از : احساس خروج روح از بدن ، عبور از تونلی که تونل مرگ نامیده می شود ، رؤیت روح برخی از نزدیکان فوت شده ،  مشاهده ی یک نور بسیار شدیدتر از خورشید ، گذر از دروازه ی آسمان ، ورود به باغ آسمانی و ...

3 ـ احساس دیدن قبلی یک فرد یا مکان پس از اولین دیدار : عده زیادی از افراد جامعه پس از اینکه برای اولین بار به مکانی می روند و یا برای اولین بار فردی را مشاهده می کنند ، به این احساس یا باور می رسند که گویا پیش ازاین ، زمانی دیگر به این مکان آمده بودند و یا قبل از این ، این فرد را ملاقات کرده بودند ، مثل موارد دیگر ، برای توجیه این پدیده ، و موارد مشابه با آن نظریات متعددی ارائه شده اند که بسیار جذاب و شگفت انگیز هستند .


4 ـ ادراکات خارج از حسی : درشرایط عادی راه یا کانال ارتباطی ما با محیط حواس پنجگانه ماست . از گذشته های دور یک عارف معروف در حدود 1000 سال پیش درکتابی معروف و معتبر که به نام « مرصاد العباد » تألیف کرده از برخی ادراکات بدون استفاده از حواس پنجگانه اشاره کرده که عیناً به نقل عبارتی از این کتاب با مختصر ساده نویسی بسنده می کنیم : « اگر نورهای بسیار شدید را ببیند و یا فضای نامحدود را مشاهده کند و یا در فضا پرواز کند و یا به اعماق آسمانها برسد و یا با طی الارض در چند لحظه به نقاط دوری از جمله به هوا برود و یا به کشف ادراکاتی بدون استفاده از حواس پنجگانه برسد ، اینها مـقامات روحانی تلقی می شوند ... »

محتویات جلسه ی سوم

1 ـ رویاهای شفاف       2 ـ برون فکنی کالبد اختری   3 ـ معمائی راز گونه به نام تله پاتی       4 ـ معمای چشم سوم

1 ـ رؤیای شفاف : رویای شفاف به انواع و اقسام خوابهایی گفته می شود که فرد در زمان خواب دیدن ، آگاه هست که دارد خواب می بیند . درجریان این رویاهای شفاف ممکن است تا حدودی احساس کند که درجریان وقایعی که مشاهده می کند شرکت دارد و حتی می تواند بر آنها تأثیر بگذارد . رؤیای شفاف توسط روانپزشکی به نام فردریک وان ایدن معرفی شد و به علت جذابیتی که دارد ، تحقیقات زیادی در مورد آن انجام شده است .

2 ـ برون فکنی کالبد اختری : برون فکنی کالبد اختری شباهت زیادی به احساس خروج از بدن دارد و براساس یک فلسفه ی قدیمی بنا شده که بدن انسان از یک ساختار مادی به نام جسم ، یک ساختار بسیار ظریف به نام روح و یک ساختار بین این دو به نام کالبد اختری یا کالبد اختری تشکیل شده است . بر این اساس درشب کالبد اختری از بدن خارج شده و می تواند تا نقاط بسیار دور برود و مشاهداتی داشته و به کسب اطلاعاتی برسد .

3 ـ تله پاتی : تله پاتی توانایی و استعدادی است که در آن انتقال محتویات ذهن بین دو نفر یا چند نفر و بدون کمک هیچ وسیله ای صورت می گیرد که برای آن معادل فارسی اندیشه خوانی پیشنهاد شده است . این لغت درسال 1882 توسط فردریک مایر ارائه شد . او یکی از اعضای انجمن تحقیقات روحی در انگلستان بود . درحالیکه بسیاری از افراد جامعه تله پاتی را یک استعداد درخشان روحی می انگارند ، برخی از روان شناسان بالینی آنرا در حوزه ی اختلالات اسکیزوپیدی می دانند . 

4 ـ معمای چشم سوم : چشم سوم یک مفهوم آئینی در آئین هندوست که براساس آن در بین دو ابرو که به آن چاکرای ششم می گویند ، نقطه ای هست که برخی از زنان هندی بر آن خال می گذارند و تصور می شود محل اسطوره ای چشم سوم است که به کمک آن بشر امکان رؤیت از دور را پیدا می کند . در آیین مسیح و در فلسفه ی تائوئیسم هم اعتقاد به وجود چشم سوم وجود دارد . تفسیر و تعبیر دراین مورد فراوان است .

زمان و نحوۀ تشکیل کلاسها و دوره های آموزشی

به محض اینکه تعداد نامنویسی در کلاسهای زیر به اندازۀ کافی برسد :

1 ـ آموزش هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی به روان شناسان بالینی

2 ـ آموزش هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی به پزشکان

3 ـ آموزش هیپنودونتیک یا هیپنوتیزم دندانپزشکان به دندانپزشکان و یک همکار یا دستیار آنها

4 ـ آموزش خود هیپنوتیزم به افراد داوطلب

5 ـ آموزش مدی تیشن یا مراقبه

6 ـ آمادگی برای زایمان بی درد با کمک هیپنوتیزم

7 ـ دوره های آشنائی علمی با فرا روان شناسی یا پاراسایکولوژی کلاسهای آموزشی برگزار می شود

 1 ـ  این 3 کتاب که مجموعه ی کامل کتابهای آموزشی انجمن هیپنوتیزم بالینی آمریکا و سایر کشورهای جهان است ، توسط اینجانب با دقت و صحت و زیرنویسهای فراوان ترجمه شده ، کتاب اول ـ القای خلسه و تلقین توسط نسل نواندیش تلفن های 8 ـ 88942247 ، کتاب مبانی خود هیپنوتیزم توسط نشر کیوان تلفن های 66963035 و 66464577 چاپ شده و کتاب هیپنوتیزم بالینی به صورت کامل ترجمه و برای چاپ مجوز گرفته و آماده چاپ است و می تواند مورد استفاده ی دانشجویان قرار گیرد .  « مترجم »


با تشکر و سپاس از همراهی شما با وبسایت هیپنوتیزم ایران
همیشه با مطالب جدید در انتظار شما هستیم
من دکتر جمالیان هستم
و بازدید از کارنامه کاری اینجانب که حاصل سالها تحقیق و فعالیت اینجانب در زمینه هیپنوتیزم و روان درمانی می باشد باعث خرسندی است.

برای مشاهده می توانید از منوی وبسایت قسمت معرفی استفاده نمایید.

Jasmine Rose Profile

دکتر رضا جمالیان

با سلام در وبسایت هیپنوتیزم ایران تلاش بر بهبود و ارائه دستاورد های و تجربیات اینجانب در زمینه هیپنوتیزم درمانی و علوم مرتبط شده است.
امیدوارم همیشه همراه ما باشید.
 
создание веб сайтов в Коростене