Сайт joomix.org
مقالات
images/corona_consult.png

تسخیر روحی

تسخیر روحی نوعی از باورهای بسیار قدیمی و وابسته به فرهنگ است که به احتمال زیاد از 8 میلیارد جمعیت کنونی جهان با توجه به تنوع فرهنگها و آئینها در حدود 6 میلیارد نفر از ساکنان این کره خاکی به انواع یا اقسامی از آن باور یا اعتقاد دارند .


اساس این باور بر این فرض متکی است که در فضا و هوای اطراف ما موجوداتی زندگی می کنند که فاقد کالبد مادی هستند و بشکل روحی سرگردان مانند پرندگان در هوا پرواز می کنند و اشتیاق زیادی دارند که وارد بدن یکی از انسانهای معمولی بشوند و اختیار حرکات و گفتارهای او را در اختیار بگیرند . به این ترتیب یکی از این موجودات که از خانواده یا مشابهان اجنه یا پریان هستند ، پس از ورود بر وجود انسان غلبه پیدا کرده ، صفات و رفتارهای آدمی یا انسانی از آن فرد سلب گشته و در این شرایط هر حرفی بزند یا هر حرکتی بکند ، به حساب او نباید گذاشته شود ، بلکه مربوط به سخنان و باورهای آن پری یا روح مهاجم است . اساس مطالب فوق در دفتر چهارم از مثنوی مولوی به این صورت بیان شده است .

چون پری غالب شود بر آدمی
کم شود از مرد ، وصف آدمی
هر چه گوید ، آن پری گفته بود
زین سری زآن سری گفته بود 

 

شاید از آغاز تاریخ این باور در کشور و فرهنگ ما نیز وجود داشته است . واژه های « مجنون » و « دیوانه » که به بیماران روانی اطلاق می شده که تصور می شده دیو یا جن در بدن آنها ورود پیدا کرده و موجبات حرکات و گفتارهای خشن و بی منطق آنها را فراهم کرده است . هم اکنون هم در طلب یا کارهای درمانی عوامانه جن گیران سهمی در درمان را بعهده دارند .

براساس مقاله ای که یکی از موبدان در یک کنگره ارائه داد و در سایت اینجانب WWW.HYPNOSIRAN.COM  آمده شواهدی وجود دارد که حتی در دوران اسطوره ای کیانیان ، مردم براین باور بودند که تمام بیماریها به علت ورود بادهای سرخ ، سفید ، گرم به بدن پدید می آمده و موبد درمانگر با متنی که دقیقاً موجود است ، سعی می کردند که بادهای مضر و بیماریزا را با تشریفاتی آئینی از بدن بیمار خارج کنند .

هم اکنون 2020 میلادی هنوز در واتیکان کشیش هائی آموزش می بینند که در بیماران روانی پرخاشجو ، از همان تشریفاتی که در تمام تاریخ موجود بوده ، استفاده کنند.

 

 

زار و زار درمانی


زار درمانی یک روش درمانی جادوئی است که بصورت یک فرهنگ وارداتی از کشورهای شاخ شمالی شرقی آفریقا به آسیا ــ از جمله تمام کشورهای عربی ــ جزایر ایرانی خلیج فارس و به  استانهای جنوبی ایران وارد شده و هنوز کسانیکه این روش درمانی جذّاب را انجام می دهند ــ یعنی بابازارها و مامازارها ــ رنگین پوست هستند و بنظر می آید از مهاجرین آفریقا به ایران بوده باشند .

برای اولین بار در سال 1354 که اینجانب در دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد یک دوره آموزشی را می دیدم ، در کتابخانه بایک جوان آمریکایی آشنا شدم که اظهار می داشت در سالهای پیش به مدت دو سال به عنوان سپاهی صلح در استان سیستان بلوچستان خدمت می کرده و در آن زمان در رشتۀ جامعه شناسی تحصیل می کرد . صحبتهای او آنقدر برایم جالب بود که در مسیر برگشت به تهران ، یک توقفی در قاهره داشتم و با توجه به اشتیاق و سخاوتی که داشتم متوجه شدم مراسم زار درمانی در قاهره در محلۀ مذبلیان یا کسانی که زباله های قاهره را وارسی کرده و اجزای آنرا از هم جدا می کنند ــ و محله بسیار خطرناکی بود زندگی می کنند ، بنابر این همراه دو راننده رستم صولت هتل از یکی از این مکانها بازدید کردم که چیزی برای من حاصل نشد .


در مراجعت به تهران ، کتاب MIND POSSESSED از پروفسور ویلیام سارجنت را که خریده بودم ترجمه کردم که این کتاب با عنوان روحهای تسخیر شده ابتدا توسط موسسه معتبر امیرکبیر و بعد چند بار توسط موسسه مطبوعاتی عطائی چاپ و منتشر شد .  

در طول جنگ تحمیلی که 8 سال طول کشید ، اینجانب مثل سایر پزشکان در مکانهائی که وزارت بهداری مشخص می کرد خدمات یک ماهه را می گذراندم که با توجه به رشتۀ تحصیلی من که بیماریهای عفونی و گرمسیری و اپیدمیولژی است ، چند بار در بندرعباس و برای یک مأموریت به جزیرۀ ابوموسی رفتم و تحقیقات و مشاهدات خود را بصورت فصولی به کتاب روحهای تسخیر شده اضافه کردم .

دراین روزهای بهمن و اسفند 1398 با مراجعه به اینترنت متوجه شدم که چند گزارش و فیلم بسیار روشن و جذاب از این روش درمانی شمنی یا جادوئی در آنجا وجود دارد که با امکان مراجعه راحت به آن گزارشهای مصور و مفصل ، نیازی برای نگارش بیشتر درباره زار نمی بینم .


با تشکر و سپاس از همراهی شما با وبسایت هیپنوتیزم ایران
همیشه با مطالب جدید در انتظار شما هستیم
من دکتر جمالیان هستم
و بازدید از کارنامه کاری اینجانب که حاصل سالها تحقیق و فعالیت اینجانب در زمینه هیپنوتیزم و روان درمانی می باشد باعث خرسندی است.

برای مشاهده می توانید از منوی وبسایت قسمت معرفی استفاده نمایید.

Jasmine Rose Profile

دکتر رضا جمالیان

با سلام در وبسایت هیپنوتیزم ایران تلاش بر بهبود و ارائه دستاورد های و تجربیات اینجانب در زمینه هیپنوتیزم درمانی و علوم مرتبط شده است.
امیدوارم همیشه همراه ما باشید.
 
создание веб сайтов в Коростене