Сайт joomix.org
Ion Icons Integrated

 

نگارش : دکتر رضا جمالیان

WWW.HYPNOSIRAN.COM

یادی و خاطراتی از « کابوک »

کابوک

یک شخصیتِ تاثیرگذار درتکامل هیپنوتیزم ایران

« کابوک » عنوان یا نام مستعار شاد روان شعبان طاوسی است که تا آنجا که درخاطر دارم ـ و همیشه حافظه در معرض خطاست ـ در کتابهای تألیفی متعددش به صورت مکرر متذکر شده است که در قزوین متولد گردیده و پس از دوران کودکی بسیار سخت به تهران آمد و پس از اخذ دیپلم ، بر اساس قوانین آن زمان پس از چند ماهی دورۀ آموزش با درجۀ ستوان سومی وارد نیروی زمینی ارتش شد و توانست لیسانس حقوق را به صورت داوطلب از دانشکدۀ حقوق دانشگاه تهران بگیرد و در سلسله مراتب کاری ، تا درجۀ سرهنگی پیش رفت .

مرحوم شعبان طاوسی پس از آشنائی با تئوری ها و کاربرد هیپنوتیزم ، سفری به آمریکا کرد و در کلاسهای آموزشی یک هیپنوتیزور بسیار ماهر و خوشنام به نام هاری آرونز وارد شد . هاری آرونز پزشک نبود ، ولی آنگونه که در مقدمۀ برخی از کتابهای تالیفی خود نگاشته ، به عنوان مربی در کلاسهای عملی انجمن هیپنوتیزم پزشکی آمریکا شرکت می کرده است ...

دستاورد کابوک از سفر به آمریکا

برای اولین بار در زمانی که به دنبال جستجوی مدرسانی برای کلاسهای هیپنوتیزم انجمن هیپنوتیزم پزشکی یا بالینی ایران بودیم ، با موافقت رئیس وقت ، اینجانب برای اولین بار با آقای علی بیات که به علت مهارت زیاد در کاربرد تکنیکهای کاربردی هیپنوتیزم به حق به او استاد علی بیات می گفتند و یکی از 3 مدرس هیپنوتیزم در کلاسهای انجمن و دبیر انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران بود ، در یکی از رستورانهای بسیار معروف تهران با آقای شعبان طاوسی نهاری دوستانه و کاری را با هم خوردیم و ایشان این مطلب را در آن جلسه برای ما تعریف کرد که با پرداخت هزینه ی زیاد ، هاری آرونز چند جلد کتاب به او داده و از او با قید سوگند وجدان و مقدسات تعهد گرفته که نه تنها هرگز این کتابها را به کسی امانت ندهد ، بلکه حتی چشم فرد دیگری نباید حتی به پشت جلد و صفحات این کتابها بیفتد !

آنطور که کابوک گفت ، او آن کتابها را در یک صندوق آهنی گذاشته و فقط گاهی در شرایط تنهائی و بسته بودن درهای اتاق ، مراجعه ای به این کتابها می کند . در یک جلسه ی دوستانه در منزلش که چند روز بعد برگزار شد ، من این صندوق آهنین را به چشم دیدم .

بیماری وخیم مرحوم « کابوک »

روزی کابوک تلفنی با من تماس گرفت و از من خواست برای آشنائی با یک روش خارق العاده جادوئی به خانه او بروم . روز جمعه این دیدار برگزار شد و به طور خلاصه در آن جلسه کابوک به من گفت روش جدید و بدیعی را کشف کرده که می تواند به انسان قدرتها و استعدادهای حیرت انگیز بدهد ...

خلاصۀ این روش چهل شبانه روز روزه داری بود که به همان زودی کتابی هم در این مورد تألیف و چاپ کرده بود. زمانی که او در مورد خواص این روش از جمله رسیدن به عمر طولانی ، سیاه شدنِ موهای سفید شده ، رویش و رشد دندانهای جدید ... صحبت کرد و نظر مرا خواست ، صمیمانه به او گفتم که من یک پزشک هستم و به باور من نه این روش می تواند این خواص را داشته باشد و نه اصولاً می تواند مفید باشد ... او به من اطلاع داد که 13 روز است این روش را شروع کرده و قصد ادامۀ آنرا تا 40 روز دارد . من معتقد بودم که با این روشهای بسیار سخت و نسبت به سلامتی بدن تهاجمی ، سیستم دفاعی ضعیف و انسان در معرض ابتلاء به انواعی از بیماریها قرار می گیرد .

بیماری ناگهانی و شدید کابوک

چند ماه دیگر ، با نهایت شگفتی در مطب پذیرای کابوک بودم که به شدت بیمار و بد حال به نظر می رسید . از آنجا که تب شدید و مستمری هم داشت ، طی نامه ای از یکی از استادانم که در بخش بــیماریهای عفـونی بیمارستان امام خمینی مشغول به کار بود ، تقاضای بستری شدن و اقدامات تخصصی تشخیصی را کردم ... بیماری او ، یک بیماری خونی تشخیص داده شد و با کمک یکی از استادان بیماریهای خون ، در بیمارستان امام خمینی بستری و پس از یک دورۀ درمان ، برای ادامۀ درمان به صورت سرپائی از بیمارستان مرخص شد ...

در این زمان مثل سایر موارد یک صبح جمعه برای دیدن او به خانه اش که در نزدیکی میدان آزادی بود رفتم . در آنجا کابوک یک بسته بزرگ و نسبتاً سنگین از 4 کتاب را به من داد که به قول خودش هاری آرونز به او داده بود و کابوک سوگند یاد کرده بود که نه این کتابها را به کسی امانت بدهد و نه چشم کسی حتی به جلد این کتابها بیفتد... کابوک با لبخند گفت با یک دستگاه فتوکپی کوچک که خریده بود ، از تمام صفحات کتابها شخصاً فتوکپی تهیه کرده تا به قولش وفا کرده باشد .

در این جلسه یک آرزوی بزرگ خود را ترجمه این کتابها دانست تا به قول او ، علم در اختیار همه قرار گیرد و کسی ـ منظور رقیبانش ـ بعد از مرگ او ، ادعای استادی و جانشینی علمی کابوک را نداشته باشند . من با مرور کوتاهی به فتوکپی ها که با دقت 4 کتاب جدا جدا جلد شده بودند ، در ماههای بعد به سرعت آن کتابها را ترجمه و توسط چند ناشر چاپ کردم و خداوند آنقدر به کابوک عمر و به اینجانب سعادت داد که تا هر چهار کتاب را ترجمه و به چاپ برسانم و درهرمورد چند کارتن از آن کتابها را به او تقدیم کنم . خدایش بیامرزد و روانش شاد باشد .

به باورمن ، مطالعه ی این کتابها برای من و هزاران نفردیگر که این کتابها را مطالعه کرده اند ، تأثیر زیادی در افزایش توان کار برای تکنیکهای هیپنوتیزم داشته است ، و هنوز هم مطالعه ی این کتابها رابسیار مفید می دانم .

به جز روش نوین استاد شدن در هیپنوتیزم که تا حالا بارها توسط انتشارات اطلاعات چاپ و تجدید چاپ شده ، لابد از طریق فتوکپی کردن کتابهای دوستان می شود به این آثار دسترسی پیدا کرد . به ویژه اینکه مدیر بسیار شریف ، مؤمن و مهربان انتشارات جمال الحق ، چند سالی است مؤسسه خود را تعطیل کرده که امیدوارم این تعطیلی طولانی ، موقتی بوده باشد . انتشارات جمال الحق 8 کتاب بسیار ارزشمند از جمله هیپنوتیزم هارتلند را به دوستداران هیپنوتیزم و فرا روان شناسی ارائه داده است .


روشهای برندۀ جایزه در هیپنوتیزم

تألیف : هاری آرونز

ترجمۀ : دکتر رضا جمالیان

انتشارات جمال الحق تلفن : 66436258

در روی جلد این کتاب با حروف قرمز این عبارت نوشته شده است : « هیپنوتیزم بدون استفاده از حواس پنجگانه» و در فهرست کتاب تنها درمطالب بخش پنجم این عناوین به چشم می خورند : روشهای هیپنوتیزم بدون استفاده از حواس پنجگانه ، روش دکتر لسترمیلی کین برای هیپنوتیزم غیر لفظی .

در بخش ششم : متد فشار بر روی نقطۀ شرقی ، هیپنوتیزم در کمتر از یک ثانیه !

دربخش هفتم : تکنیکهایی برای هیپنوتیزم کردن افراد ناشنوا

در بخش نهم : روشهای الکترونیکی : دستگاهی به نام ماشین خواب ساخت ژاپن

نگارش : لئو . پ . جن دریو

تکنیک دلخواه هاری آرونز در کار با دستگاه همزمان کنندۀ امواج مغز

BRAIN WAVE SYNCHRONIZER ( B . W . S . )

تکنیک دکتر برنارد مارگولیس « دندانپزشک » با عنوان تکنیک تحریک چشم بسته شده

[ با تصاویری درشرایط القای خلسه و انجام کارهای دندانپزشکی پس از آن ]

در روی جلد کتاب به زبان فارسی و انگلیسی این عبارات به چشم می خورد

روشهای القای خلسۀ هیپنوتیزمی که موفق به دریافت جایزه شده اند و سایر روشهای بی همتای القای خلسه !


تکنیکهای هیپنوتیزم سریع

تألیف : هاری آرونز

ترجمۀ : دکتر رضا جمالیان

از انتشارات : نشر لیوسا = نشر کیوان

تلفن های : 66963035 ـ 66464577

کتاب کوچک : « هیپنوتیزم سریع » تألیف هاری آرونز با حجم 128 صفحه آنقدر کوچک بود که فصل پنجم از کتاب بسیار معتبر « هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی با کودکان » تألیف گیل گاردنر دانشیار روان شناسی بالینی دانشکدۀ پزشکی کلرادو و کارن اولنس دانشیار بیماریهای کودکان دانشگاه کلرادو هم به آن اضافه شد تا حجم کتاب به 192 صفحه درترجمه فارسی برسد . این کتاب دارای تصاویر زیادی است تا بیشتر به درک و فهم کتاب کمک کند .

هر چند دریک جلسۀ کوچک ، اینجانب از تمام روشهای هیپنوتیزم سریع که بر روی دائی زاده ام خانم « ف » نورعلیشاهی نوۀ احمد نورعلیشاهی بزرگ که زیر نظر دکتر بکتاش آموزش هیپنوتیزم و فرا روان شناسی را گذرانده بود انجام گرفته بود ، عکس تهیه کردم و این تصاویر در صفحات پایانی کتاب و پشت جلد چاپ شده بود ، هنوز برخی از افرار حقانیت و اصالت این روشها را به راحتی قبول نمی کردند ...

ولی در شرایط کنونی ، بسیاری از پزشکان و دندانپزشکان با آن آشنائی دارند .


روش نوین استاد شدن در هیپنوتیزم

نگارش : هاری آرونز

ترجمۀ : دکتر رضا جمالیان

ناشر : انتشارات اطلاعات

تلفن : 29999

این کتاب که توسط انتشارات اطلاعات تلفن های :

به صورت بسیار نفیسی چاپ شده ، به صورت جالبی از چگونگی پیدایش دوران جدید در هیپنوتیزم سخن می گوید و دکتر موریس بریانت دانشیار دانشگاه واشینگتن ، آقای دیوی کلی یک قــاضی دادگــاه استیناف و پروفسور هورنل هارت استاد دانشگاه دوک بر آن مقدمه نوشته اند .

در این کتاب ، هاری آرونز از سال 1934 یاد می کند که تنها 4 هیپنوتیزور حرفه ای غیرپزشک به صورت محدود در آمریکا به تدریس و تعلیم هیپنوتیزم مشغول بودند و هاری آرونز هم پس از مطالعه چند کتابی که وجود داشتند ، با هیپنوتیزم آشنائی پیدا کرد و در سال 1941 کتاب « دورۀ استادی درهیپنوتیزم » را در 64 صفحه منتشر کرد . در سال 1948 این کتاب به صورت مصور منتشر شد و در سال 1955 با تجدید چاپی دیگر ، به صورت یک کتاب درسی در آمد و بار دیگر در سال 1960 مورد تجدید نظر قرار گرفت .

به باور من ، این کتاب که از سوی انتشارات اطلاعات بارها تجدید چاپ شده ، یک کتاب بسیار مفید برای آشنائی با هیپنوتیزم و در آینده استاد شدن در هیپنوتیزم است !


دایره المعارف هیپنوتیزم

[ هیپنوتیزم آموزشی و نمایشی ]

تألیف : اورماند مک گیل

ترجمۀ : دکتر رضا جمالیان

ناشر : انتشارات جمال الحق

تلفن : 66436258

این کتاب که بر روی جلد نسخه ی اصلی به زبان انگلیسی « فقط برای ساحران ! » نوشته شده ، در 411 صفحه تمام روشها و ریزه کاریهائی را با وضوح شرح می دهد که هیپنوتیزورهای صحنه و نمایشی در تلویزیونها مورد استفاده قرار داده و برای اولین بار در ایران کابوک در برنامه های نمایشی و آموزشی خود از آن بــهره می برد .

در سالهای پایانی عمر ، در پشت بسیاری از کتابهای تالیف مرحوم شعبان طاوسی این خبر نوشته شده بود که به زودی این کتاب ترجمه و چاپ می شود ، ولی بیماری ناگهانی نگذاشت او به این آرزوی خود برسد .

حقیقت این است که اگر شادروان صدها سال هم عمر می کرد ، به باور اینجانب هرگز ایــن کتاب را تـــرجمه نمی کرد ، تا آنچه که فقط او می دانست ، در اختیار دیگران هم قرار بگیرد !

من صادقانه از این کتابها خیلی چیزها را یاد گرفتم و براساس سنت دیرپای اسلامی و ایرانی که شایسته است از مردگان به نیکی یاد کرد ، و با توجه به سخنِ بزرگی که به ما آموزش داده : « من علمنی حرفاً قد سیرنی عبدا » یاد هیپنوتیزور بزرگ و واقعاً « تاثیر گذاری » را گرامی می دانیم و برای او آرامش و آمرزش آرزو می کنم .

 


با تشکر و سپاس از همراهی شما با وبسایت هیپنوتیزم ایران
همیشه با مطالب جدید در انتظار شما هستیم
من دکتر جمالیان هستم
و بازدید از کارنامه کاری اینجانب که حاصل سالها تحقیق و فعالیت اینجانب در زمینه هیپنوتیزم و روان درمانی می باشد باعث خرسندی است.

برای مشاهده می توانید از منوی وبسایت قسمت معرفی استفاده نمایید.

Jasmine Rose Profile

دکتر رضا جمالیان

با سلام در وبسایت هیپنوتیزم ایران تلاش بر بهبود و ارائه دستاورد های و تجربیات اینجانب در زمینه هیپنوتیزم درمانی و علوم مرتبط شده است.
امیدوارم همیشه همراه ما باشید.
 
создание веб сайтов в Коростене