Сайт joomix.org
کتاب

معرفی یک کتاب شگفت انگیز

ادراکات لحظات نزدیک به مرگ و تحولات روحی بعد از آن

درعصر حاضر هم انواع تصادفات شدید و مرگبار ترافیکی زیاد شده وهم سکته های قلبی و مغزی افزایش پیدا کرده است . دراین شرایط بحرانی برای زندگی ، عده زیادی از افراد آن چنان دچار شکستگی های متعدد استخوانی ، خونریزیهای شدید ، له شدن عضلات و ... می شوند که از نقطۀ نظر اطرافیان ــ حتی پزشکان ــ نزدیک به مرگ تصور می شوند و گاه این افراد دچار ایست قلبی و مغزی هم می گردند و در سطح جهانی ، بیماران یا مصدومین در شرایط ایست قلبی و تنفسی مرده تصور شده و با معاینۀ پزشک و صدور جواز دفن به سردخانه منتقل می شوند . ولی در این شرایط هم تعدادی از این افراد هشیار یا زنده می شوند و گاه سالها زندگی می کنند .

در بیمارستانها و اتاق های مراقبت های دقیق { CCU ویا ICU } عده ای از بیمارانی که با ایستادن حرکات قلب و تنفس مرده تصور یا تلقی می شدند ، با شوک الکتریکی ، ماساژ قلب و یا تزریق برخی از داروها دوباره به حالت زندگی بر می گردند . عده قابل ملاحظه ای از این افراد که پس از مرگ ظاهری دوباره به زندگی برگشته اند ، از رؤیت ها و شهودهای شگفت انگیزی صحبت می کنند که به مجموعه آنها در کــتابهای علمـی ادراکات لـحظات نـزدیک به مرگ یا NEAR DEATH EXPERIENCE گفته می شود ودر اینترنت اگر این عنوان جستجو شود ، چندین میلیون مقاله کتاب ، گزارش ، شرح حال و ... وجود دارد .

یکی از پژوهشگران برجسته دراین زمینه دکتر ملوین مورس MELVIN MORSE استاد دانشگاه معتبر سیاتل در ایالت واشینگتن است که علاوه بر چندین مقاله پزشکی و تخصصی در مجلات پزشکی بسیار معتبری ــ مانند لانست، کتابهائی هم با پژوهش بر روی پرونده های پزشکی صدها کودک یا نوجوان کوچکتر از 12 ساله تألیف کرده که این افراد لحظات نزدیک به مرگ یا حتی دقایقی کوتاهی پس از ایست قلبی و تنفسی را تجربه کرده بودند . انتخاب هوشمندانۀ کودکان و نوجوانان برای این کار تحقیقاتی به این خاطر است که دراین گروههای سنی نه این افراد مطالعه ، اطلاعات و یا نگرانیهای خاصی از مرگ دارند و نه در این زمینه مطالب زیادی از دیگران می شنوند و یا مطالعه کرده اند .

شرح این نوع تجربیات برای اولین بار در کتابی که در حدود 1700 سال پیش و در دوران ساسانیان درایران با نام ارداویراف نامه تدوین شده و هم اکنون هم وجود دارد و هم در دوران اسلامی گزارشهای زیادی در کتابهای فارسی وجود دارند و هم یک استاد حوزۀ علمی قم بر یکی از آثار ملوین مورس در زمینۀ ادراکات لحظات نزدیک به مرگ مقدمۀ فاضلانه ای نوشته و این مضمون را مشابه و معادل باورها یا اعتقادات مسلمانان دانسته است .

اشاره ای به مجموعۀ ادراکات لحظات نزدیک به مرگ

دکتر ملوین مورس براساس مشاهدات و ادراکات صدها کودک ، نوجوان و یا افراد بالغ در لحظات نزدیک به مرگ ، این صحنه ها را در دیباچۀ کتاب « ادراکات لحظات نزدیک به مرگ و تحولات روحی آن » چنین متذکر شده است :

1 . احساس مُِِرده بودن : زمانی که فرد به این احـساس می رسد که دیگر نه فــرزند کسی است و نه هــمسر فــردی . { درشریعت اسلام پس ازمرگِ یک زن ، دیگر شوهر او آن محرم بودن را ندارد که به بــدن و یا حتی قیافۀ زن فوت شده اش نگاه کند . }

2 . احساس آرامش و بی دردی : به ویژه پس از تــصادفات بـسیار شدید جــاده ای یا دردهای بسیار شدید انفارکتوس های قلبی { درشرایطی که فرد در این زمان سر وصدای اطرافیان را می شنود ، ولی این صداها برای او بی معنی و بی مفهوم هستند }

3 . احساس خروج روح از بدن : در فرد این احساس پدید می آید که گوئی روح ، روان یا آگاهی او از بدنش خارج شده و از بالا کالبد خود را مثلاً در بیمارستان و در شرایطی که پـزشکان و پرستاران برای برگشتن او به زنـدگی فــعالیت می کنند ، مشاهده می کند و اگر فوت در منزل باشد ، از بالا به افراد خانواده می نگرد که گریان و برآشفته هستند ، درحالی که او در نهایت آرامش و با تعجب و شگفتی به کار آنها نگاه می کند .

4 . تجربۀ تونلِ مرگ : در لحظاتی که روان یا آگاهی بر بالای جسم به حالت مـواج و بـی وزنــی قرارگرفته ، احساس می کند از طریق یک تونل به سرعت و با قدرت به بالا کشیده شده و یا مثل جاروبرقی مکیده می شود .

5 . مشاهدۀ کالبدهای ساخته شده از نور : در زمان حرکت سریــع در تــونل مـرگ ، انسانهائی را در اطراف مشاهده می کنند که مانند مجسمه های بلورین ، تمام وجود آنها از نور ساخته شده و یا نور را به اطراف منتشر می سازند . کراراً او این احساس را می کند که آنها ــ انسانهای بلورین ، شفاف و نورانی ــ انسانهائی هستند که او را به شدت و عاشقانه دوست دارند .

6 . دیدن یک وجود مقدس و منّور : پس از عبور از تونل ، فرد از یک دروازۀ بسیار بسیار پرنور به یک باغ بزرگ که مملو از گل است می رسد و در این مکان یک کالبد نــورانی به او نزدیک شده و پـس از مـحبت و عنــایت ، به او می گوید که کارهای ناتمام زیادی است که او باید به خاطر انجام آنها برگردد .

7 . بازبینی مجدد تمام سالهای زندگی : توسط آن وجود نورانی و یا به صورت خود به خود مانند یک فیلم سینمائی در چند لحظه تمام وقایع مهم زندگی در برابر دیدگانش عبور می کنند .

8 . تنبلی و یا عدم تمایل در بازگشت به زندگی : درآن باغ پرگل و فضای آکنده از محبت ، عشق وعنایت ، فرد دیگر تمایلی برای برگشت به زندگی ندارد ، هرچند آن کالبد نورانی به او اصرار می کند که کارهای زیادی هست که باید انجام شوند { از خاطرات یک پزشک متخصص قلب که پس از مرگ موقت بار دیگر با کمک یکی از همکارانش به زندگی برگشته بود . }

9 . تحولات شخصیتی و رفتاری : افرادی که از آن دروازۀ بسیار نورانی به باغ پرگل وارد می شوند ، تحولات روحی و رفتاری بسیار زیادی پیدا می کنند و به طور خلاصه انسانهای خیلی بهتری می شوند .

وفور گزارشهای ادراکات نزدیک به مرگ در ایران و ایرانیان

توسط روحانیون محترم ایران مانند مرحوم شیخ بهائی در کتاب زاهد سیاستمدار صفحات 64 و 65 ، مرحوم علامۀ مجلسی در جلد 6 بحارالانوار حدیث 56 ، کتاب معاد تألیف حجت الاسلام محسن قرائتی صفحۀ 119 ، مشاهدات یا ادراکات یک جانباز 55 % به نام احمد قربانی در صفحه 7 روزنامه کیهان دوشنبه 16 مرداد 1374 ، سیاحت غرب یا سرنوشت ارواح تألیف حجت الاسلام آقا سید محمد حسن نجفی مشهور به آقا نجفی قوچانی و بالاخره استاد دانشمند و پارسی گو دکتر میرجلال الدین کزازی در صفحات 165 تا 167 کتاب از گونه ای دیگر ، مرحوم حجت الاسلام حسینعلی راشد در صفحات 149 و 150 از کتاب فضیلت های فراموش شده ، حجت الاسلام حسن ابطحی در صفحات 156 و 157 از کتاب عالم ارواح و بالاخره در اشاره به ادراکات لحظات نزدیک به مرگ در ایران باستان در کتاب رمز و داستانهای رمزی درادب فارسی تألیف آقای تقی نامداریان صفحات 239 و 240 در زمینۀ دیدار فرشتۀ راهنما که دوشیزه ای زیبا و برازنده است مطالب بیشتری وجود دارد .

کتاب ادراکات لحظات نزدیک به مرگ

و تحولات روحی آن

با مقدمۀ فاضلانۀ حضرت آیت الله مهدی هادوی

مدرس حوزۀ علمیۀ قم

از انتشارات اطلاعات با تلفن دفتر توزیع و فروش 29993242

چاپ سوم قیمت 2100 تومان

 

 


با تشکر و سپاس از همراهی شما با وبسایت هیپنوتیزم ایران
همیشه با مطالب جدید در انتظار شما هستیم
من دکتر جمالیان هستم
و بازدید از کارنامه کاری اینجانب که حاصل سالها تحقیق و فعالیت اینجانب در زمینه هیپنوتیزم و روان درمانی می باشد باعث خرسندی است.

برای مشاهده می توانید از منوی وبسایت قسمت معرفی استفاده نمایید.

Jasmine Rose Profile

دکتر رضا جمالیان

با سلام در وبسایت هیپنوتیزم ایران تلاش بر بهبود و ارائه دستاورد های و تجربیات اینجانب در زمینه هیپنوتیزم درمانی و علوم مرتبط شده است.
امیدوارم همیشه همراه ما باشید.
 
создание веб сайтов в Коростене