Сайт joomix.org
مقالات
images/corona_consult.png

 احساس خروج [ روح ] از بدن

در بعضی از موارد در شرایط بیداری و یا لحظات نزدیک به خواب یا بیدار شدن برای فرد این احساس پیدا می شود که گوئی روح او از تنش خـارج شده و از فضای بـالای مکانی که کالبـد بی حرکت او قـرار گرفته ، به  او می نگرد و یا ایـن روح یا آگاهی گسسته از بدن می تواند به مکانهای دور و نزدیک برود و مشاهدات خود را از مکانهائی که بقول او روح او به آنجاها رفته ، مشاهدات و اطلاعاتی ارائه دهد.

این پدیده علاوه بر اینکه در موارد زیادی خود به خود پیدا می شود ، در شرایط دیگری هم ممکن است شکل بگیرد ، مثلاً :

* مصرف برخی از داروهای شیمیائی یا گیاهی توهم برانگیز.

* درشرایط مدی تیشن های طولانی و عمیق صوفیانه.

* در شرایط هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم با سهولت زیاد.

* شرایط وارمیدگی یا ریلاکس شدن عمیق.

* درحالاتی مانند ادراکات لحظات نزدیک مرگ.

* تحریک الکتریکی شیار گیجگاهی آهیانه در شرایط آزمایشگاهی.

* شرایط گانزفیلد یا استقرار در محرومیت گسترده حسی.

 

سابقه پیدایش این احساس در مراسم آئینی یا شمنی

در حدود 6000 گیاه در زمین با خواص توهم زا ازجمله احساس خروج روح از بدن وجود دارند که یکی از آنها گل گیاه مریم لاهوتی

SALVIA   DIVINORUM  و ترکیباتی هستند که دردوغ وحدت صوفیان و نوشداروی آریائی ها [ به داستانهای رستم و سهراب و ... ] وجود دارند .

تعداد زیادی داروهای شیمیائی و نیروزائی شایع و در دسترس وجود دارند که براساس اخلاق پزشکی از معرفی آنها در یک نشریه که در اختیار همگان ــ خارج از جامعه پزشکی است ــ خودداری می شود .

 

  

تحقیقات علمی یا میدانی دربارۀ OOBE

سلیا گرین با دانشها و تخصصهای زیادی که داشت ، تصمیم گرفت دراین زمینه به پژوهشهای علمی و مستندی بپردازد . بنابر این از کلیه کسانی که این تجربه را داشته اند خواهش کرد که با او تماس بگیرند . او برای تمام این افراد پرسشنامۀ جامع و مفصلی فرستاد و پس از تجزیه و تحلیل این پرسشنامه ها به این نتیجه گیری رسید که تمام یا اکثریت عظیمی از کسانیکه احساس خـروج از بدن را داشته اند ، یک یا چند تجربۀ پاراسایکولوژیک دیگری را هم داشته اند . در این تحقیقات که علمی و واقع گرایانه تلقی شده ، فقط کمتر از 4% از کسانیکه احساس خروج روح از بدن را داشته اند ، گزارش کرده بودند که در شرایط OOBE احساس می کرده اند که بین بدن آنها و روح گسسته از بدنشان یک طناب نقره ای وجود داشته که این مضمون براساس کتابهای آئینی که این مطلب در آنها نوشته شده ، در تحقیقات بوتسانی از ایتالیا و محقق پرتلاش رابرت کروکان از انگلستان که بیشتر از منابع عامه پسند استخراج شده بود ، بیشتر از 80% از کسانیکه احساس خروج روح از بدن را داشته اند ، وجود این طناب نقره ای را هم گزارش کرده بودند .

 

نتایج اولین کنگرۀ بین المللی پژوهش دربارۀ آگاهی

درسال 1999 اولین کنگرۀ در موضوع آگاهی و احساس در دانشگاه بارسلون برگزار گردید که در آن 1185 شرکت کننده وجود داشت که بیشتر آنها علاقمندان و معتقدان به مضامین روحی بودند . در یک پرسشنامه که در اختیار این 1185 قرار گرفته بود ، در تحقیقات آماری این نتایج حیرت انگیز بدست آمد :

* 1007 نفر ــ یعنی 85% از این جمعیت آماری علاقمند و معتقد به موضوعات فرا روان شناسی ، اظهار کرده بودند که یک بار OOBE را تجربه کرده اند . 

*  37% از این گروه مدعی بودند که درگذشته 2 تا 10 بار احساس خروج روح از بدن را احساس کرده بودند .

* 45 % از کسانیکه سابقۀ احساس خروج روح از بدن را داشته اند ، اظهار کرده اند که حداقل یکبار بصورت ارادی این احساس را تجربه کرده اند .

* 5/5 % از شرکت کنندگان گزارش کرده بودند که بیشتر از 100 بار این احساس را داشته اند .

* 62% از شرکت کنندگان این تجربه را لذت بخش گزارش کرده بودند .

* 40% از شرکت کنندگان اظهار کرده بودند که در جریان عمر خود ، یک بار احساس کرده اند که در یک زمـان در دو منـطقه مجزا بوده اند .

* 38 % از کسانیکه OOBE را تجربه کرده بودند ، معتقد بودند که در آن شرایط می توانسته از دیوار یا هر مانع دیگر عبورکنند !

 

توجیهات عصب شناسانه ( نورولژیک ) OOBE

 

 
سوزان بلاک مور فیزیولژیست انگلیسی معتقد است که :

 احساس خروج روح از بدن زمانی پدید می آید که فرد ارتباط خود را با دریافتهای عصبی خود از دست بدهد در حالیکه هشیاری همچنان برقرار بوده باشد .       

                       

ایروین معتقد است که ذهن انسان در شرایطی احساس خروج روح از بدن را می کند که یا در شرایط آرامش کامل و یا در شرایط برانیگختگی کامل بوده باشد . 

برای اولین بار ون لومل استاد کاردیولژی  در مقاله ای که در مجلۀ پزشکی بسیار معتبر لانست در دسامبر 2001 منتشر کرد ، اطلاع داد که در 18% از 344 بیماری که دچار ایست قلبی شده بودند ، احساس خروج روح از بدن پیدا شده است .

اولاف بلانکه با تحریک مغناطیسی در بیماری که دچار صرع بود ، احساس رویت همزاد و احساس خروج روح از بدن را مشاهده و گزارش کرده است .

برون فکنی کالبد کوکبی  

در کتابها و مقالات قدیمی شکل ویژه ای از احساس خروج روح از بدن وجود دارد . که بر آن عقیده :

* انسان یک کالبد ستاره ای _  اختری دارد که نشانۀ ارتباط او با کائنات و ستارگان است .

* انسان یک کالبد اثیری دارد که در اختر فیزیک باستانی تصور می رفت تمام جهان و کائنات را پر کرده است .

* بالاخره یک روح غیرمادی مذهبی که به تصریح کتب مقدس ، دانش بشری برای درک آن کافی نیست و این قدر دانش به انسان اعطاء نشده است .

به باور پژوهشگران قدیمی ، در شرایط خواب و بیهوشی این کالبد اثیری است که از بدن خارج شده و می تواند حتی به مناطق دور دست برود و احیاناً اطلاعات یا اخباری را به همراه بیاورد .

در جامعه علمی ودانشگاهی به جای روح معمولاً به روان بیشتر توجه می شود و روح را یک مقوله تئولژیک یا فلسفی می دانند ، در حالیکه در بعضی از دانشگاهها ــ که معدود هستند ــ پژوهشهای فرا روان شناسی و دپارتمانهای تحقیقات روحی وجود دارند و این مضامین تدریس و تحقیق می شود و حتی درجۀ Ph.D در زمینه فرا روان شناسی ارائه می شود .

بحث درباره احساس خروج روح از بدن و موضوعات مرتبط با آن در تمام تاریخ و حتی انسانهای بدوی مورد توجه بوده و در دایره المعارف جهانی در اینترنت میلیونها صفحه مطلب اعم از کتاب ، مقاله ، گزارش ، شرح حال و ... در این زمینه وجود دارد که برای دریافت مطالب بیشتر می توانید به آنجا مراجعه کنید .


با تشکر و سپاس از همراهی شما با وبسایت هیپنوتیزم ایران
همیشه با مطالب جدید در انتظار شما هستیم
من دکتر جمالیان هستم
و بازدید از کارنامه کاری اینجانب که حاصل سالها تحقیق و فعالیت اینجانب در زمینه هیپنوتیزم و روان درمانی می باشد باعث خرسندی است.

برای مشاهده می توانید از منوی وبسایت قسمت معرفی استفاده نمایید.

Jasmine Rose Profile

دکتر رضا جمالیان

با سلام در وبسایت هیپنوتیزم ایران تلاش بر بهبود و ارائه دستاورد های و تجربیات اینجانب در زمینه هیپنوتیزم درمانی و علوم مرتبط شده است.
امیدوارم همیشه همراه ما باشید.
 
создание веб сайтов в Коростене