Сайт joomix.org
مقالات
images/corona_consult.png
 
نگارش : دکتررضا جمالیان
MD, MPH , DTM&H

حافظه یک استـعداد ذهنی است که برای ذخیـره کردن ، حفظ و به یاد آوردن اطلاعات ، مشاهدات و تجربیات ذهنی مورد استفاده قرار می گیرد .
حافظه طی 3 مرحله صورت می گیرد :
1 ـ سپردن مضمونِ مشاهدات یا ادراکات به ذهن
2 ـ ذخیره شدن یا نگهداری در حافظه
3 ـ بازیابی یا فراخوانی محفوظات از ذهن
هر چند از نقطه نظر علمی حافظه به دو نوع کوتاه مدت ( چند ثانیه ای ) و بلند مدت ( از چند دقیقه تا چند سال ) تقسیم می شود ، ولی برخی از محققان به نوع سومی از حافظه به نام حافظه حسی هم اشاره کرده اند .
معمولاً در زمان اشاره به حافظه ، منظور خاطرۀ بلند مدت است که از چند دقیقه تا تمام عمر را شامل می شود که خاطرات دوران کودکی را هم در بر می گیرد ، خاطرات بلند مدت در شرایطی بیشتر و بهتر در ذهن باقی می مانند که به آنها گاهی مراجعه شده و یا بهتر از آن ، مضمون آنها در ذهن تکرار شوند .
 
حافظه درخدمتِ موفقیت در امتحانات و زندگی
نه تنها در زندگی مدرن برای ورود به دانشگاهها امتحانات ورودی وجود دارند ، بلکه در برخی از رشته ها در طول آموزش یا خدمت هم چند بار در مقاطع مختلف تحصیلی یا شغلی امتحانات متعدد و مکرری صورت می گیرند که در انتخاب مدارج و ترفیعات شغلی متفاوتی تأثیر می گذارند . عده زیادی از کسانیکه دراین نوع از امتحانات مردود می شوند ، ضعیف بودنِ حافظه را مسئول شکست خود دانسته و کوشش می کنند راههایی را جستجو کنند که بتوانند با کمک آنها موجبات تقویت حافظه خود را فراهم سازند . از آنجا که دریک برنامۀ سیرقهقرایی در زمان در شرایط خلسۀ هیپنوتیزمی فرد به همان زمان و شرایط دیدن یا شنیدنِ موضوع مورد بحث بر می گردد ، افرادی خیال می کنند که همیشه و به سادگی به این ترتیب می توانند به تمام مطالبی که قبلاً یاد گرفته بودند و بعد فراموش کرده اند ، دسترسی مجدد پیدا کنند . با توجه به برخی از نکات که متذکر می شویم ، می توان از این امکان هم در بعضی موارد بخوبی استفاده کرد .

نحوۀ دسترسی به خاطراتِ ظاهراَ فراموش شده
زمانی می توان از بازیابی خاطرات فراموش شده استفاده کرد ، که قبلاً مراحل شکل گرفتن و استقرار حافظه بخوبی انجام گرفته باشند . به عبارت دیگر ، تصویر دقیق و روشنی از مطالبی که مطالعه شده و یا شنیده شده ، در ذهنِ فرد موجود باشند .
بنابر این ، اگر در زمان یا مرحلۀ دریافت و سپردن مطالب به حافظه ، از جمله مطالعۀ دروس ، تمام آن با دقت خوانده نشده باشد و فرد گزینشی قسمتهایی از محتوای جامع و کامل درس را مرور کرده باشد ، از این مجموعه درهم و ناقص ، نمی توان یک مطالب جامع و صحیحی را استنتاج کرد ، ولی مطالبی را که بخوبی مطالعه کرده و در بـایگانی ذهن وارد کرده بـاشیم ، در شرایـط خلـسۀ هیپنوتیزمی می توان بشکل جامع و کاملی به یاد آورد و این نوع مطالبِ بخوبی فراگرفته شده ، برای دهها سال هم می توانند در حافظه باقی بمانند .
در زمان مطالعه یک کتاب یا پلی کپی درسی ، فضا یا اتاق بایستی نسبتاً ساکت باشد . با روش تندخوانی ، نمی توان یک حافظه سالم و دیرپا را تدارک دید . همینطور ، در شرایطی که فرد کاملاً خسته یا خواب آلوده باشد ، درک و فهم مطالب و بخاطر سپردن مطالب بخوبی صورت نمی گیرد و پس از مصرف داروهای مسکن ، آرام کننده و یا نوشیدنِ نوشابه های الکلی ، روند فراگیری مطالب و بخاطر سپردن مطالب برای ایجاد مطالبی دیرپا در حافظه بخوبی صورت نمی گیرد پس ، همیشه یک هشیاری خوب برای رسیدن به این مقصود در مراحل جذب مطالب لازمند .
مرحلۀ بعد یا دوم ، مرحلۀ نگهداری است . مطالبی که قبلاً با دقت دریافت و در بایگانی ذهن ذخیره شده باشند ، می توانند برای سالیان دراز در خاطره باقی بمانند ، هر چند ممکن است کمی کمرنگ شده باشند . در طول این مدت اگر بار دیگر آن مطالب را بخوانیم و یا بشنویم ، به قدرت و استمرار حافظه کمک می کند و حتی اگر مطالبی را که به موضوع آن خاطره نزدیک هستند بشنویم یا بخوانیم ، از طریق تداعی معانی دقت و قدرت آنچه که قبلاً یاد گرفته بودیم ، بیشتر و بیشتر می شوند .
 

با تشکر و سپاس از همراهی شما با وبسایت هیپنوتیزم ایران
همیشه با مطالب جدید در انتظار شما هستیم
من دکتر جمالیان هستم
و بازدید از کارنامه کاری اینجانب که حاصل سالها تحقیق و فعالیت اینجانب در زمینه هیپنوتیزم و روان درمانی می باشد باعث خرسندی است.

برای مشاهده می توانید از منوی وبسایت قسمت معرفی استفاده نمایید.

Jasmine Rose Profile

دکتر رضا جمالیان

با سلام در وبسایت هیپنوتیزم ایران تلاش بر بهبود و ارائه دستاورد های و تجربیات اینجانب در زمینه هیپنوتیزم درمانی و علوم مرتبط شده است.
امیدوارم همیشه همراه ما باشید.
 
создание веб сайтов в Коростене