Сайт joomix.org
مقالات
images/corona_consult.png

نگارش : دکتر رضا جمالیان

معمای رؤیت همزاد یا اتوسکپی

برای بسیاری از افراد جامعه این مطلب کاملاً غیرقابل قبول است که برخی از افراد در شرایط بیداری و هشیاری برای دقایقی وجودی کاملاً مشابه با خودشان را در برابرشان مشاهده کنند و حتی در برخی از موارد با او به گفتگو بپردازند و یا مشاجره کنند !

اگر شما همین امروز به اینترنت سری بزنید و بخواهید دربارۀ رویت همزاد یا اتوسکپی AUTOSCOPY به کسب اطلاعات بیشتر و دقیقتری بپرسید ، در معتبرترین کتاب تخصصی روان پزشکی جهان ـ کتاب جامع روان پزشکی تألیف سادوک و کاپلان ـ و بسیاری از منابع علمی دیگر هم مطلب دراین زمینه فراوان است . درحدود 20 سال پیش اینجانب به چند نفر از افراد تحصیل کرده و دارای سلامت روانی کافی برخورد کردم که از رویت همزاد سخن می گفتند . شرح حال کامل آنها پس از کنترل آقای دکتر شکرالله عبدالله زاده استادیار روان پزشکی و با همکاری آقای دکتر هادی منافی رئیس وقت انجمن هیپنوتیزم پزشکی بصورت یک مقاله علمی و تخصصی پیچیده در شماره 4 (1377 ) از دوره شانزدهم مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران ( صفحات 295 ـ 303 ) به چاپ رسید . این مطالب با شرح بیشتر در کتاب خروج روح و اتوسکپی ترجمه و تألیف اینجانب فقط برای یک بار در سال 1370 به چاپ رسید . اشاره و تأکید بر مطالب فوق فقط به این خاطر است که خوانندگان گرامی به این مطلب واقعی ، حقیقی و علمی بصورت جدی تر بنگرند تا نکاتی را که دراین زمینه متذکر می شوم جدی و قابل تأمل تلقی کنند . 

* مانی متفکر و تصویرگر بزرگ ایران در عهد ساسانیان براساس آثاری که از او بیادگار مانده ، متذکر شده که دو بار در سنین 12 سالگی و 24 سالگی با همزاد آسمانی خود ملاقات کرده و دربارۀ ارائه و گسترش آئین وی ، مشاوراتی بین آنها صورت گرفته است .

* ارسطو از فردی یاد می کند که در برخی از موارد در زمان راه رفتن ، همزاد خویش را در جلوی دیدگاه خود می دید .

* دکتر زیگموند فروید نابغه جهان پزشکی و روان پزشکی یک بار موفق به رویت همزادش شده و در مقاله ای با عنوان UNCANNY یا غیرقابل تفسیر از این خاطره یاد کرده است .

* در یک مقاله پژوهشی و آماری که در یکی از مجلات معتبر روان پزشکی نوشته شده ، نویسندگان متذکر شده اند که 3/6 % از افراد مبتلی به صرع ، ممکن است در مرحله ای از زندگی به احساس رویت همزاد برسند .

* عده ای از نویسندگان بزرگ مانند هوفمن ، داستایوسکی ، موپاسان و ... در آثار خود به رویت همزاد اشاره کرده اند .

* پزشک 75 ساله ای که مبتلا به سرطان پروستات بوده ، شبی پس از بیداری از خواب ، فردی شبیه به خودش را مشاهده می کند که از کنار بسترش بلند شده و بسوی دست شوئی می رود و پس از خروج از دستشوئی ناپدید می شود . این وقایع چند دقیقه ای در اتاق خواب پزشک که در آن از داخل قفل شده بود ، اتفاق افتاده بود .


شرحی دربارۀ موارد ایرانی مشاهده شده

اولین موردی که در این زمینه مشاهده کردم ، یک دختر خانم 27 ساله و لیسانسه روان شناسی و مربی هنرهای رزمی بود که به اظهار خودش به علت تسلط بر کاراته و هنرهای رزمی ، درحدود 20 سال پیش در یکی از شرکتهای هوائی به عنوان میهماندار استخدام شده بود . با توجه به  عملیات هواپیما ربائی در آن سالها ، امید می رفت که از هنر تکنیکهای رزمی هم دراین شرایط استفاده کند ... او اظهار می داشت :

« ... یک روز صبح درحالیکه از خواب بیدار شده بودم ، در پایین تخت دختری کاملاً شبیه به خودم را دیدم که به من خیره شده بود . پس از مدتی این تصویر از بین رفت .

یک دخترخانم دیگر که کتابدار یک مؤسسه فرهنگی بزرگ و مشهوری است ، از ملاقات مکرر خود با من از همزادش خبر می داد که دراین موارد گاه همزادش دربارۀ حوادث آینده به او اطلاعاتی می داد که به قول خودش همۀ آنها درست از آب در می آمدند .»

نتیجه گیری پایانی

واقعاً این احتمال وجود دارد که برخی از افراد سالم و عادی جامعه برای یکبار یا چند بار برای مدت کوتاهی فردی کاملاً شبیه به خودشان را برای مدت کوتاهی مشاهده کنند . هر چند این فرد یا تصویر در بیشتر موارد ساکت است ، ولی ممکن است متحرک و سخنگو هم بوده باشد .


با تشکر و سپاس از همراهی شما با وبسایت هیپنوتیزم ایران
همیشه با مطالب جدید در انتظار شما هستیم
من دکتر جمالیان هستم
و بازدید از کارنامه کاری اینجانب که حاصل سالها تحقیق و فعالیت اینجانب در زمینه هیپنوتیزم و روان درمانی می باشد باعث خرسندی است.

برای مشاهده می توانید از منوی وبسایت قسمت معرفی استفاده نمایید.

Jasmine Rose Profile

دکتر رضا جمالیان

با سلام در وبسایت هیپنوتیزم ایران تلاش بر بهبود و ارائه دستاورد های و تجربیات اینجانب در زمینه هیپنوتیزم درمانی و علوم مرتبط شده است.
امیدوارم همیشه همراه ما باشید.
 
создание веб сайтов в Коростене