Сайт joomix.org
مقالات
images/iacf2n.jpg

نگارش : دکتر رضا جمالیان

در آرزوی : آموزش صحیح هیپنوتیزم در ایران عزیز

در انتظارِ  : یک رئیس یا دبیر دانشمندِ هیپنوتیزم برای هر تخصص

چند سال پیش ، یک نهاد علمی و هنری با نیت انجام یک کارخیر در حوزۀ آموزشی ، کتابی تحت عنوان تلقینات هیپنوتیزمی و استعاره ها را برای ترجمه به انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران ارائه دادند که یکی از همکاران گرامی با وجود آنکه :

* در سمینار بین المللی هیپنوتیزم اخیر ، در چند ماه پیش چهار خط سخنرانی تشریفاتی افتتاحیه خود را نتوانسته بود به زبان انگلیسی ارائه دهد و

* با وجود عشق و عطش اغراقی ایشان به نوشتن مقدمه بر ترجمۀ کتابهای علمی دیگران ـ که اینکار معمولاً کارِ یک شخصیت علمی است ، نه یک مقام اداری ـ و با توجه به اینکه ایشان نه بورد تخصصی دارند و نه مقام و درجه دانشگاهی که صلاحیت مقدمه نویسی داشته باشد ...

بهرحال ایشان تنها برای ترجمه یک کتاب ، یک گروه بزرگ 13 نفری از دوستان را دور خودش جمع کرد ، که بیشتر آنها در تمام عمر چند سطر هم ترجمه نکرده بودند و در نهایت با ترجمۀ غیر فنی و غیرحرفه ای آن کتاب مهم را که از انتشارات جانبی انجمن هیپنوتیزم بالینی آمریکاست نه از کتابهای درسی این انجمن بوده ، مثل لحاف یا پارچه چهل تیکه ، سر هم بندی کرده است .

این گروه مترجمین نه مطلب اصلی و پیام کتاب را که در صفحات 4 ، 5 و 6 کتاب فوق است ، ترجمه کرده اند و نه اصولاً کتاب درد بخوری را برای نوآموزان هیپنوتیزم انتخاب کرده بودند . از همه شگفت انگیزتر ، در شرایط فقدان زمینه و شایستگی ویراستاری ـ به شهادت اغلاط فراوانی که در مقدمۀ کتابهای مساله داری که آقای دکتر علی شریفی نوشته اند ، ایشان سرپرستی گروه مترجمین این کتاب بزرگ را هم بعهده گرفته بود ! شاید اینجانب در مفصل ترین اظهار نظر یا نقدی که به یک کتاب نوشته ام ، مطالب بسیار گوناگونی است که درارتباط با اشتباهات و اغلاط کار ایشان در ارتباط با این کتاب تهیه کرده ام که در زمان مناسب منتشر می کنم .

 

دراینجا بصورت خلاصه به بیان مطلبی می پردازم که درمقدمۀ آن کتاب به زبان انگلیسی بوده و درترجمۀ فارسی آن ، برای اینکه زمینه برای تشکیل کلاسهایی غیرمتعارف هیپنوتیزم ـ با یک شهریۀ غیرمنصفانه ، غیرعادلانه و غیرقانونی آموزش هیپنوتیزم ـ حتی بیشتر برای کسانیکه از لحاظ قانونی واجد شرایط برای آموزش هیپنوتیزم درمانی نیستند دریافت کنند .

سنت درست و بین المللی تشکیل دوره های

آموزشی هیپنوتیزم

* کسانیکه مایل به آموزش هیپنوتیزم هستند ، مطابق آنچه که عیناً دراین کتاب نوشته شده و فتوکپی آنها را دراین صفحه مشاهده می کنید ، 3 کتاب را به صورتی که تصاویر روی جلد این کتابها را دراین صفحات مشاهده می کنید ، در آمریکا تنها از دفتر انجمن هیپنوتیزم بالینی آمریکا تهیه می کنند که یک درآمد بزرگِ انجمن هیپنوتیزم بالینی آمریکا از این راه تأمین می شود . در ایران ، این کتابها در کتابفروشیها موجودند .

* پس از خرید کتابها ، دانشجویان هرقدر که وقت لازم داشته باشند ، برای مطالعۀ دقیق این کتابها وقت صرف می کنند .

* پس از یادگیری کامل کتابها ، دریک محدودۀ دو روزی ، 30 تا 40 نفر از بهترین استادهای هیپنوتیزم درسطح جهانی ، تکنیکهای عملی یا کاربردی را به آنها یاد می دهند . این در وضعیتی است که درشرایط کنونی در انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران :

* به عنوان تشکیل کلاس ـ برخلاف سنت های آموزشی جهانی ـ ابتدا 000/000/12 ریال از داوطلب پول دریافت می کنند .

* درحالیکه هیپنوتیزم درمانی و اصولاً کار درمان تنها برای پزشکان و دندانپزشکان مجاز است و آنها هم برای انجام هیپنوتیزم درمانی به هیچ گواهی نامه ای هم نیاز ندارند و با توجه به اینکه حداکثر دراین کلاسها تعداد اندکی پزشک و دندانپزشک ممکن است حضور داشته باشند ، انبوهی از خانمهای ماما ، پرستار ، مددکار اجتماعی و ... با قولِ نادرست و کذبِ دادن گواهی نامه معتبرِ صلاحیت انجام هیپنوتیزم درمانی به آنها ،  به انها دراین کلاسها شرکت می کنند ، درحالیکه اگر غیر از پزشک و دندانپزشک رده های دیگری هر نوع کار درمانی از جمله هیپنوتیزم درمانی را انجام دهند ، از سوی سازمان نظام پزشکی به عنوان انجام یک عمل مجرمانه تحت تعقیب قرار می گیرند .

* درحالیکه 70 ساعت وقت شرکت کنندگان دراین دوره ها که مثل کودکان دبستانی پشت میز می نشیند و در تعطیلات پایان هفته از کار ، زندگی و خانواده دور می مانند ، یک ورقه کاغذ که هیچ ارزشی ندارد به آنها داده می شود . کسانی به عنوان مدرس دراین کلاسهای غیرقانونی به آموزش می پردازند ، دارای حداقل تحصیلات در سطح انجمنهای تخصصی پزشکی هستند و اصولاً در هیچ انجمنی به این رده ها کار آموزشی محول نمی کنند . این افراد اصلاً از لحاظ قدرت و صلاحیت آموزش هیپنوتیزم ، با آن 30 یا 40 نفری که در آمریکا از بهترین استادان آموزش هیپنوتیزم درجهان هستند ، قابل مقایسه نیستند .

مشخصات و تشریفات انتخاب دبیر یا رئیس انجمن

همانگونه که درسایت و صفحات مقدماتی بسیاری از کتابهای انجمن هیپنوتیزم آمریکا آمده است :

* درهر رشته جداگانه ـ متخصصان داخلی ـ جراحی ـ کودکان ـ دندانپزشکی ـ زنان و مامایی یا ... زمانی که تعدادی در حدود 30 یا 40 نفر طرفدار تشکیل انجمن تخصصی آن رشته پیدا شدند ، دور هم جمع می شوند و یک نفر را درحوزه تخصصی خود که از همه دانشمندتر و دارای اعتبار بیشتری است به عنوان دبیر انجمن انتخاب می کنند و این دبیـر تنـها به آمـوزش و پـژوهش در همان تـک رشتۀ خود می پردازند .

* در آمریکا به خـاطر احترام گذاشتن به این شخصیت علمی ، از عنـوان تـشریفاتی پرزیدنت هم برای خطاب بـه او استفاده می شود .

* انجمن تنها یک پزشک یا .ph.D روان شناسی به عنوان کارمند دارد که معمولاً نه تنها حقوقی دریافت نمی کند ، بلکه مثل کوریدون هاموند منافع فروش از 3 کتاب درسی خود را هم به انجمن واگذار می کند .

* درهرانجمن چند نفر مثل آقای طباطبائی و آقای قادری به کارهای ادارۀ انجمن می پردازند و اینها تنها کسانی هستند که بر پایۀ زحمت و تخصصی که در اداره و مدیریت انجمن پیدا کرده اند ، حقوق دریافت می کنند .

انجمن هیپنوتیزم بالینی آمریکا با آن عظمت ملی و جهانی خود ، با توجه به آدرس آن ، دریک سوئیت ـ یک آپارتمان کوچک ـ به کار خود ادامه می دهد و هرگز دوستان ، همشهری ها ، گروه یا باندی در انجمن نیست که به کارهای متفرقه و غیرهیپنوتیزمی ـ تنها برای کسب و کار ـ بپردازند . امیدوارم درسال نو انجمنهای تخصصی علمی در رشته های مختلف دندانپزشکی ، جراحی ، زنان و مامایی ، پوست ، بیماریهای کودکان و ...  تشکیل شوند و به عنوان دبیر ـ نه رئیس ـ چهره های خوشنام و دانشمندی را مثل دکتر ترک زبان برای دندانپزشکی ، دکتر منافی را برای گروه جراحی ، دکتر مهدی فتحی را برای گروه بیهوشی ، دکتر عبداله زاده را برای گروه روانپزشکی و ... انتخاب کنند . اینجانب مثل گذشته بنابر علاقه شخصی هیچ سمتی را در هیچ انجمنی به عهده نمی گیرم ، ولی برای کمک مادی به انجمن ها ، به هر انجمن تمام منافع چاپ و انتشار چند عدد از کتابهای پرفروش خودم را اهداء می کنم .

بالاخره در آستانۀ سال جدید از چند نفر از همکاران گرامی که در بین آنها چند دوست نا اهل و متهم به سرقتهای ادبی و چند عمل مجرمانۀ دیگر هست ، می پرسم :

* بالا غیرتاً براساس آنچه که می دانید ، روش آموزش دریک انجمن علمی با ترتیب دادن این نوع کلاسها درست است ؟

* روی وجدان پزشکی ، هیچ نهاد علمی ـ حتی غیر علمی ـ را می شناسید که افراد خیلی کم سوادتر ـ با اتهامات مجرمانه سنگین را ـ برای تدریس به رده های خیلی بالاتر در نظر گرفته باشند ؟

آیا فردی مثل من که در نوشته هایش از خودش با عناوین ضعیف ، پیرمرد 80 ساله و ... یاد می کند ، اگر یکدفعه خود را افلاطون زمان و پرزیدنت عقلای جهان بنویسم ـ  شما و دوستانتان تشکیل یک شورای روان پزشکی را برای معاینه و معالجه این پیرمرد رنجور ـ همینطور برای موارد مشابه ـ  توصیه نمی کنید ؟

آیا اطلاع دارید که جان واتکینس و عیالش خانم هلن واتکینس درکتاب تکنیکهای هیپنوتیزم درمانی که به زودی ـ ولی نه مثلِ به زودیهای دروغهای شاخدارِ مدرسهای دانشمند و ( فعال ـ ولی مشخص نکرده اید فعال در چه زمینه ای ـ  ) ، شما بر کتاب یک صفحه ای که جنابعالی مقدمه ای فاضلانه بر آن نوشته اید ـ که می تواند موجب حیرت و عبرت آیندگان شود نوشته اند ، با اطمینان اعلام می کنم :

مواردی از پزشکان و پلیس ها هم در آمریکا در شرایط هیپنوتیزم مرتکب همان کارهایی شده اند که همه ـ از جمله این ضعیفِ روسیاه ـ در ترجمه هایمان در گذشته نوشته بودیم که اینها در هیچ کجا مرتکب آن کارهای خلاف نمی شوند .

* آقای عزیز ، هر چند جنابعالی مثل چند پرزیدنت دیگر ، انشاالله پرزیدنت مادام العمر می شوید ، ولی آیا خیال نمی کنید دراین سالها چه به سر انجمن آورده اید .

* هرکاری که کـرده ام ، تا بحال اجازه نداده اید تا درست براساس کتاب تکنیکهای هیپنوتیزم درمانی در یک سخنرانی ماهیانه به عرض شما بـرسانم که بـرای افراد غیر پزشک ، یادگیری هیپنوتیزم درمانی مخصوصاً از سوی کسانیکه به مدرسان دانشمند و فعال شما 000/000/12 ریال هم اهداء می کنند و عشق کسب مجوز معتبر هیپنوتیزم درمانی را دارند ، در آینده با این آموزشهای غیرقانونی و مجرمانه احتمالاً چه کسانی را با چه امکانات بالقوه ای  به جان مردم می اندازید ؟

* با چرتکه حساب کنید که چند صد میلیارد ریال خرج کردید که با معزول کردن نویسندۀ قبلی ، آقای دکتر شهیدی را مسئول هر شماره 2 صفحه رپرتاژ آگهی به نامش برای کسب اعتبار برای او در ماهنامه شادکامی کردید ، چون افراد دانشمند حاضر به همکاری شما نمی شدند .

* آیا بیاد می آورید که در متن یکی از آگهی ها ، اعلانی در زمینۀ آموزش روانکاوی در 40 ساعت توسط یک روانپزشک دانشمندِ عضو انجمن چاپ کردید که با توجه به اینکه با چند سال وقت هم درایران امکانات آموزش روانکاو با استاندارد بین المللی نیست ، به قول دوستی چاپ این آگهی ها نه براساس خرد و حقیقت ، بلکه فقط به خاطر چاپیدن بوده و سوء استفاده از شهرت او بود .

بار دیگر براین مطلب اشاره و تأکید می کنم که براساس تحقیقات و تجربیات انجام شده ، فراگیری هیپنوتیزم درمانی و تکنیکهای آن بـالقوه می تواند برای هر فردی ـ بخصوص آنهائی که زمینۀ  خلاف و نیاز مادی زیاد یا علاقه به زود و راحت پول دار شدن دارند ، خیلی خطرناک بوده باشد .

بنابر این کسانیکه پزشک نیستند و این چنین برای آموختن هیپنوتیزم درمانی و گرفتن مدرک معتبر مورد قبول مقامات بی تابی نشان و این مبلغ 000/000/12 ریال تقدیم شما می کند ، تفکر برانگیز است .

اینکه فراگیری هیپنوتیزم درمانی مثل این است که انسان جلیقه انفجاری یا نارنجک با خود حمل کند ، این احتمال خطر هم برای پزشکان و هم فیزیوتراپ و مددکار اجتماعی بصورت مشابه مطرح است و جنس یکی از جنس دیگری بهتر و بی شیشه خرده تر نیست ، بلکه پزشکان آنچنان با مطب داری یا کار بیمارستانی و درمانگاهی مشغول هستند که سایر افق ها و امکانات را نادیده می گیرند . ولی برای رده هایی که موقعیت شغلی مناسبی ندارند ـ مخصوصاً اگر مثل یکی از همکاران شما آنقدر فعال باشد که حتی با سرقت در روز روشن و از کتابهای همکاران ، ادعای تألیف کتاب هیپنوتیزم درمـانی کند و پیش چشم شما دروغی بگویـد درحال تحصیل در ایتـالیـاست ، چه ذبـل بـازیهایی می توانند انجام دهند ؟ وظیفه رئیس او دراین شرایط مجرمانه چیست ؟ راستی ، آقای دکتر شریفی عزیز ، سرقت ادبی ، دروغگوئی ، چاپ یک کتاب حجیم توسط ایشان به هزینه انجمن و ... برای گندزدائی یک انجمن علمی از وجودهای آلوده کافی نیست ؟ شما تا کی به حضور این آلودگی ها دریک انجمن علمی پزشکی ادامه می دهید ؟ شما ممکن است به دلایلی که خودتان بهتر می دانید ، این آلودگی را تحمل کنید ، ولی آیا هیچ انجمن پزشکی که خوشنامی و پاکی از شرایط اولیۀ آن است ، می تواند وجود این شرایط را تحمل کند ؟

من آنچه شرط بلاغ است ، با تو می گویم

تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال


با تشکر و سپاس از همراهی شما با وبسایت هیپنوتیزم ایران
همیشه با مطالب جدید در انتظار شما هستیم
من دکتر جمالیان هستم
و بازدید از کارنامه کاری اینجانب که حاصل سالها تحقیق و فعالیت اینجانب در زمینه هیپنوتیزم و روان درمانی می باشد باعث خرسندی است.

برای مشاهده می توانید از منوی وبسایت قسمت معرفی استفاده نمایید.

Jasmine Rose Profile

دکتر رضا جمالیان

با سلام در وبسایت هیپنوتیزم ایران تلاش بر بهبود و ارائه دستاورد های و تجربیات اینجانب در زمینه هیپنوتیزم درمانی و علوم مرتبط شده است.
امیدوارم همیشه همراه ما باشید.
 
создание веб сайтов в Коростене