Сайт joomix.org
مقالات
images/iacf1.jpg

گزارش : دکتر رضا جمالیان

اجرای دو پدیدۀ هیپنوتیزمی جالب درکلاس

روز پنجشنبه 1394/7/17 درکلاس آموزشی انجمن هیپنوتیزم بالینی به لطفِ چند سوژۀ بسیار با استعداد ، پدیده هایی در حضور شرکت کنندگان شکل گرفت و یا اجراء شد که احتمالاً برای خوانندگان این نوشته جالب هستند .  استناد یا اشاره به پیدایش این پدیده ها در شرایط آموزشی و حضور نزدیک به 30 نفر از صاحبان مدارک دانشگاهی در این جمع ، به افراد مشکوک و دیر باور ، انگیزۀ بیشتری برای قبول آنها را می دهد :

با چشمان باز ، دیدن چیزهایی که وجود ندارند

و دیدن چیزهایی که در برابر چشمان باز آنها نبوده است

در تست چرخیدن چشم به بالا ، بنظر می آمد چند دانشجوئی که درجلوی کلاس بر صندلیهایی نشسته بودند ، از طیف یا درجات هیپنوتیزم پذیری بالائی برخوردار هستند . به یک دانشجوی پسر در شرایط قرار داشتن دریک خلسه ی عمیق هیپنوتیزمی تلقین کردم : 

[ من تا شمارۀ 3 می شمارم . در آن زمان چشمان تو باز می شوند ، ولی تو همچنان در شرایط خلسه باقی می مانی . با نگاه کردن به جلو ، متوجه می شوی که دریک جنگل و در برابر ساکنان یا حیوانات جنگل هستی . در آن زمان با اشارۀ من به هریک از آنها ، تو آنها را به من معرفی می کنی . ]

این فرد پس از باز کردن چشمانش ، دانشجوی بلند قدی را که به او نشان دادم زرافه ، دانشجوی چاقی را که در یک صندلی قرار گرفته بود ، فیل ، و دانشجوی دیگری را که روپوش زرد یا کرم پوشیده بود ، به عنوان شیر به من معرفی کرد .

توهم منفی و توهم مثبت

در تجربۀ فوق ، زمانی که یک دانشجوی بلند قد به دانشجوی مورد آزمایش نشان داده می شود و درجواب به این پرسش که [ این کی هست یا این چیست ] و فرد هیپنوتیزم شده می گوید : زرافه ! درحقیقت فرد هیپنوتیزم شده با یک توهم منفی ، فردی را که در مقابل او قرار گرفته نمی بیند و با کمک پدیدۀ توهمی مثبت ، وی را بصورت زرافه یا شیر مشاهده می کند . در موارد فوق و موارد مشابه ، تشابهی بین یک ویژگی فردی که در مقابل او قرار دارد و موجودی توهمی که آنرا بیان می کند ، وجود دارد . [ در موارد فوق ، به ترتیب قد بلند ، بدن چاق و روپوش زرد ... ]

تلقینات بعد از هیپنوتیزمی

به یکی از سوژه های هیپنوتیزم شده گفته شد که : [ آن دختره که درکنار تو نشسته ، تابلت و خودکاری را در اختیار دارد که در حقیقت به تو تعلق دارند . دو دقیقه بعد از آنکه تو چشمانت را باز کردی ، به او مراجعه می کنی و تابلت ، همینطور خودکارت را از او می گیری . در آن شرایط ، اصلاً به یاد تو نمی آید که این مطالب را من به تو گفته ام . بلکه احساس می کنی خودت این مطالب را می دانسته ای ... ] درمطب هم برای برخی از سوژه های هیپنوتیزمی که نسبت به استعداد هیپنوتیزم پذیری خودشان و یا اصولاً در قرار گرفتن در شرایط خلسه ـ که آنها این وضعیت را بصورت متفاوتی باور می کرده اند ـ در شرایط خلسه مثلاً تلقین می کنم :  « دو دقیقه بعد از آنکه چشمانت باز و به حالت بیداری عادی رسیدی ، احساس تشنگی شدیدی می کنی . دراین شرایط به آشپزخانۀ مطب می روی و از یخچال ، یک لیوان آب سرد بر می داری و یک لیوان هم از آن آب سرد را پر کرده و روی میز منشی مطب قرار می دهی» این جریان معمولاً درست بهمین صورت اجراء می شود ولی در شرایط عادی :

ــ  اگر بیمار تشنه باشد ، از دستگاه آبسردکن مدرن مطب آب بر می دارد ، نه اینکه به آشپزخانه که یک فضای خصوصی است ، برود .

ــ  اگر بیماری تشنه باشد ، برای پزشک یا منشی او عملی عادی است که به وی یک لیوان آب بدهند ، ولی هرگز بیماری به منشی مطب آب تعارف نمی کند .


با تشکر و سپاس از همراهی شما با وبسایت هیپنوتیزم ایران
همیشه با مطالب جدید در انتظار شما هستیم
من دکتر جمالیان هستم
و بازدید از کارنامه کاری اینجانب که حاصل سالها تحقیق و فعالیت اینجانب در زمینه هیپنوتیزم و روان درمانی می باشد باعث خرسندی است.

برای مشاهده می توانید از منوی وبسایت قسمت معرفی استفاده نمایید.

Jasmine Rose Profile

دکتر رضا جمالیان

با سلام در وبسایت هیپنوتیزم ایران تلاش بر بهبود و ارائه دستاورد های و تجربیات اینجانب در زمینه هیپنوتیزم درمانی و علوم مرتبط شده است.
امیدوارم همیشه همراه ما باشید.
 
создание веб сайтов в Коростене