صفحه اصلی هم یادگیری حرکات یا آساناهای یوگا و هم یادگیری یوگا درمانی

هم یادگیری حرکات یا آساناهای یوگا و هم یادگیری یوگا درمانی

نگارش : دکتر رضا جمالیان

هم یادگیری حرکات یا آساناهای یوگا

و هم یادگیری یوگا درمانی

عقاید و رفتارهائی کاملاً شبیه به سیر و سلوک در طرفداران مکتب یوگا و برخی از باورهای عارفان و صوفیان ایران به وضوح تمام در مکتب یا فرهنگ یوگا به چشم می خورند که برای مثال ، در آیین مانی این قسمتها وجود دارند که بصورت فهرست وار فقط به ذکر آنها بسنده می شود :

 • مٌهر دهان ( احتراز از ادای سخنان کفرآمیز و ناپاک )
 • مٌهر دست
 • مٌهر دل ( پرهیز از شهوات و آرزوهای پلید )
 • برگزیدگان مانوی نباید در پی ثروت و آسایش باشند
 • دوری از خوردن گوشت حیوانات 
 • عدم خشونت حتی نسبت به گیاهان
 • قناعت و رضا به غذای کافی برای یک روز و لباس برای یک سال
 • بی زن زندگی کردن برای رهبران برجسته ی مذهبی
 • اعتقاد به تناسخ یا به زبان سانسکریت « سماره » و طلب نجات و رهایی از آن
 • پوشیدن لباس سفید
 • استفاده از نقوشی برای تمرکز که امروزه به آنها « یانترا » اطلاق می شود و مانی به عنوان نقاشی بنام ، ماهـرانه از آن استفاده می کرده است ...

یوگا مجموعۀ فرهنگی عظیمی است که یونگ معتقد بود غرب از اینکه به چنین منابع فرهنگی عظیمی دسترسی نداشته ، بایستی خجل و شرمنده بوده باشد . چند سال پیش ، اینجانب بنابر حرفۀ پزشکی با این کتاب یوگا درمانی آشنا شدم که در حقیقت شامل آموزش آساناها یا هاتا یوگا هم می باشد . از آنجا که کپی برداری از تصاویر اصلی کتاب مقدور نبود ، با استمداد از محبت و عنایت آقای خسرو شریف پور و 3 نفر از شاگردان استاد مسعود مهدوی پور ، تمام تصاویر کتاب بازسازی شدند .

در تجدید نظر و تجدید چاپِ کتابِ سونیا ریچموند ، بار دیگر برای بازسازی تصاویر کتاب به استاد مهدوی پور متوسل شدیم و ایشان برای تهیه تمام تصاویر کتاب تنها یوگی جوان و بسیار با استعداد آقای آریا اصغری را به ما معرفی کردند که ایشان از سال 1379 تحت تعلیم استاد برزو و استاد قادری بوده و پس از کسب کمال در مکتب استاد مسعود مهدوی پور ، در شرایط کنونی در کانون یوگا به شایستگی به تدریس مشغول است .

آقای آریا اصغری که دراین کتاب بازسازی تمام تصاویر را با مهارت و شایستگی تحسین برانگیزی انجام داده اند ، چند سفر هم مانند سایر عاشقان یوگا به هندوستان داشته و دستاورد این سفرها ، نقاط طلائی زندگی او می باشند ...

*                      *                      *

کتاب یوگا درمانی ، سلامتی و تندرستی با یوگا در 253 صفحه با قیمت پانزده هزار تومان توسط انتشارات درٌسا با کیفیتِ ممتازی چاپ شده است . افرادی که در تهران طالب داشتن این کتاب هستند ، از طریق یکی از تلفن ها 66464577 ـ 66466959 و یا 66963035 می توانند به همان قیمت روی جلد همان روز این کتاب را از طریق پیک موتوری درب منزل یا محل کار خود دریافت کنند .

افرادی که در شهرستانها هستند ، این کتاب را با همان قیمت روی جلد می توانند با پست سفارشی دریافت کنند .

همینطور ، می توانید با اهدای این کتاب به عزیزانی که به یوگا عشق می ورزند ، به آدرس آنان ، آنها را شگفت زده کنید .

*                      *                      *

دو نـمونه از اجرای آساناها یا حرکات یوگایی توسط آقای آریا اصغری ، استعداد و مهارت اعجاب انگیز ایشان که نتیجۀ استعداد ذاتی و دوره های آموزشی طولانی و ممتد ایشان است ، همراه با این نوشته در اختیار شما عزیزان گذاشته شده است .

 

دکتر رضا جمالیان