صفحه اصلی اسرارِ کشفِ یک کتابِ عظیم الجثه و مجهول الهویه و انشاالله مجعول

اسرارِ کشفِ یک کتابِ عظیم الجثه و مجهول الهویه و انشاالله مجعول

نگارش : دکتر رضا جمالیان

خبرکشف یک کتاب مشکوک

و احتمالاً مجعول به سیاق طنز

اسرارِ کشفِ یک کتابِ عظیم الجثه و مجهول الهویه و انشاالله مجعول

مقدمه

چند سال پیش با مطالعه ی یک کتاب که مطالب آن پس از تایپ معلوم شد حتی کمتر از یک صفحه است ، در آخرین صفحه ی آن خبری را مطالعه کردم که بسیار خوشحال شدم و الان با فتوکپی از آن قسمت ، شما را هم دراین شادی خودم شریک می کنم :

مثل اینکه کتاب دوم که بر خلاف معمول اول به آن می پردازم ، بیا یاد بگیریم که نترسیم بود که پس از گذرِ 8 ـ 7 سال از چاپ این خبر شادی بخش ، هنوز شامل « به زودی » و انتشار نشده ، مشکل کودکان است و تذکر اینکه ما شنیده و یاد گرفته بودیم که قول و حرف دروغ به بچه ها زدن کار بدی است ، وسط یک مقاله ، احتمالاً این تذکر بی مورد است .

 

درباره کتاب اول : هیپنوتیزم بالینی ـ اصول و کاربردها که قول داده شده اصول علمی هیپنوتیزم و مهمترین کاربردهای بالینی آن از دیدگاه روانپزشکی بررسی می شود ، بسیار حیرت زده شدم ، مخصوصاً زمانی که متوجه شدم مؤلف یک پزشک عمومی است ... بهرحال سالها در جستجوی این کتاب عمر به بطالت گذشت تا ...

چند روز پیش ، درحالیکه من در کارتن ها و قفسه های کتابهایم به دنبال چیزی می گشتم ، درمیان روزنامه ها و کتابهای کهنه ناگهان نور چراغ به جلدِ کالینگور یک کتاب مرموز برخورد کردکه مانند قطعه ای الماس در میان سیاهی های یک معدن ذغال سنگ می درخشید . پس از آنکه گرد و غبارِ گذر زمان را از چهرۀ زیبای این کتابِ مجلل پاک کردم ، کتاب عظیم الجثه و وجیه المنظری ظاهر گردید که بر روی جلد آن ، این عبارات

هیپنوتیزم بالینی : اصول و کاربردها ، تألیف : دکتر عنایت الله شهیدی

چاپ شده بود ، به چشم می خورد و در پشت جلد هم فرازِ CLINICAL   HYPNOSIS مشاهده می گردید ، حال با سخاوت من ، تصویر روی جلد این اثر شگفت انگیز از نظر گرامی شما می گذرد :

درحالیکه با ذوق زدگی به این شاهکار چاپی بی نظیر نگاه می کردم ، چشمم به قسمت پائین پشت جلد یکی دیگر از آثار مؤلف این اثر که از پــزشــکان و مـدرسان فــعال انـجمن علمـی هیپـنوتیزم بالینی ایــران است افتــاد که همیــن متــرجم محتــرم دربــاره ی مترجم کتابِ دکترِ من ، هیپنوتیزم می کند ـ یعنی خودش نوشته بود :

بطور خلاصه نوشته شده بود آقای دکتر عنایت الله شهیدی [ پزشک عمومی ] دانش آموخته ی دانشگاه علوم تهران [ منظور همان دانشکده ی پزشکی است ] ... وی که از تجربه ای چهارده ساله در هیپنوتراپی برخوردار است [ البته ذکر نشده که ایشان این 14 سال تجربه ی هیپنوتراپی را در کجا و زیر نظر چه اساتیدی کسب کرده ] ...   به تدریس و آموزش روانشناسان و پزشکان علاقمند اشتغال دارد . [ از آنجا که هیچگاه یــک پــزشک عمـومی چنین ادعـائی را مطرح نمی کند که بـه بزرگترها و تحصیل کرده ترها از خـودش : « به تدریس و آموزش روان شناسان و پزشکان ... در انجمن ... اشتغال دارد » با توجه به شکسته نفسی علمی معمول همکاران ، این کتاب و این جملات را جعلی تصور کردم ، چه نمی شود کلاسهایی که ما زمانهای طولانی در آنها حضور داشتیم و 100% آنرا پزشکان و دندانپزشکان ـ آنهم اکثراً متخصص و گاهی 25% آنها از هیأتهای علمی دانشگاهها بودند و عده زیادی از آنها متخصص و حداقل استادیار با سابقۀ تحصیل در کشورهای خارج بودند، یک پزشک عمومی یا یک دندانپزشک عمومی که با وجود به نیاز به نقش مهم پزشکان عمومی و دندانپزشکان بی تخصص در اقدامات درمانی در شهرها و روستاها ، دریک انجمن تخصصی در تهران به تدریس و آموزش روانشناسان و پزشکان بپردازد ... » آنچه که مرا بیشتر گیج کرد ، خواندن این جمله بود که آقای دکتر شهیدی درباره دکتر شهیدی ـ یعنی خودشان نوشته بودند :

[ دکتر شهیدی [ یعنی خودم ] درحال حاضر مشغول گذراندن دوره ی رواندرمانی شناختی ـ رفتاری در کشور ایتالیا می باشند . ]

با دوباره نگاه کردن به این چند سطر ، پیش خودم فکر می کردم که این کتاب و تمام این حرفها دروغ ، شایعه و بهتان و کار دشمنان است ، زیرا آنچه که درحال حاضر یعنی از « بهار 1378 » تا این لحظه پائیز 1394 گفته شده ، به شهادت دفاتر انجمن و گذرنامه ی ایشان ، وی در انجمن و کلینیک خصوصی خود نه در ایتالیا ـ مگر برای سفری کوتاه و تفریحی مشغول کسب تجربه و تدریس در تهران بوده است .

*  همانطور که در جملات بالا آمده ، ایشان [ ... علاوه بر درمان مراجعین در کلینیک خصوصی خود ، به تدریس و آموزش روانشناسان و پزشکان علاقمند به هیپنوتیزم هم مشغول بوده است  . [ مگر ممکن است که در یک انجمن تخصصی پزشکی ، یک دندانپزشک یا پزشک عمومی به بالاترها درس و تجربه بدهد ؟ من شرط می بندم که با مراجعه به سایر انجمن ها این کار غیر ممکن است ] .

*  این 8 ـ 7 سال برای طی دوره های تخصصی و فوق تخصصی هم کافی بوده است ، بنابراین معلوم نیست دوره ی تخصصی رواندرمانی شناختی ـ رفتاری ... ] چند سال طول می کشد و ایشان در این مدت چه مدارک و کمالاتی را کسب کرده اند ؟ من نمی دانم با وجود سهولت اخذ مدارک و مدارج بسیار بالا ـ آنهم به سادگی در بعضی از کشورها ـ ایشان پس از این مدت طولانی چه مدارکی از ایتالیا گرفته اند ؟

*  گذرنامه ایشان ـ نه تنها شهادت کسانی که همیشه ایشان را در برنامه های علمی ، تدریسی و خزانه داری انجمن دیده اند ، نمی توانند این مطالب و انبوهی از مطالب دیگر را که دراین کتاب اینجانب با دقت مشاهده ، مطالعه و یادداشت برداری کرده ام ، بپذیرند .

من واقعاً دلایل زیادی داشتم که تصور کنم این کتاب جعلی و تقلبی است . فردی که این کتاب را جعل کرده ، یک طرح جالبی هم قبل از یک مقدمه دو صفحه ای به قلم ایشان در صفحات مقدماتی این اثرِ به احتمال زیاد مجعول چاپ کرده که برای حسن ختام ، این طرح یا تصویر و متن مربوط به جریان این نوشته بنظر شریف شما می گذرد .

یک کتاب که جناب آقای دکتر شهیدی

و اشپیگل ها مدعی تألیف آن هستند !

آنـچه که بیشتر بنظر می آید که این کتاب عظیم الجثه و مجهول الهویه بخاطر آن تهیه و تنظیم شده ، این بوده که کتابی با عنوان هیپنوتیزم بالینی : اصول و کاربردها را به عنوان « تألیف » آقای دکتر عنایت الله شهیدی معرفی کنند ، درحالیکه آنچه که از متن ، طرحها  شکلها و جداول از صفحه 13 به بعد این اثر به چشم می خورند ، متعلق به کتاب خلسه و درمان است . از همه مهمتر ، تمام قسمتِ خلسه این کتاب را این ضعیف ترجمه و از نظر بزرگانی هم مثل رئیس یا پرزیدنت انجمن گذشته است ! از همه مهمتر ، این کتاب که الان در مراحل ویرایش است ، با کمک آقای محمد کاظم طباطبائی سرپرست کلاسها و برنامه های آموزشی انجمن ترجمه شده است .

البته در گذشته ها در انجمنهای ادبی که حاضران در آنها عده ای ـ بیشتر پیرمردهایی مثل من ـ دور هم جمع می شدند و غزلهایی را که سروده بودند می خواندند ، گاهی فردی که عشق شاعری داشت و ذوق شاعری نداشت در بین دیوانهای شعرای ناشناس غزلی را انتخاب می کرد و در جمع می خواند ، و اکثراً کسی هم دزدی بودنِ آنرا نمی فهمید و این فرد متقلب هم احیــاناً با چند به به ... احسنت ... مــورد تــشویق قرار می گرفت و روانه ی خانه اش می شد ، ولی هرگز کسی در آن دوران هم یکی از غزلیات حافظ یا سعدی را در این انجمن ها به نام خودش قرائت نمی کرد . مسلماً اگر فردی کتاب دیگری را به نام خودش معرفی کند ، باید ابتکار او در کتاب رکوردهای گی نس چاپ شود .

بهرحال ، این کتاب که من احساس می کنم تقلبی است ، به این دلایل و شواهد است :

*  این کتابِ عظیم با وزن 1860 گرم و 464 صفحه ، فاقد صفحه ی شناسنامه ی کتاب است .

*  این کتاب عظیم ، از وزارت ارشاد اجازه چاپ و فیپا ندارد ، و صفحات مقدماتی کتاب هم سفید است و این انتشار کتاب بدون اجازۀ وزارت محترم ارشاد عملی مجرمانه تلقی می شود ، ولی ما در حوزۀ پزشکی برای اینکه خطاهای احتمالی همکاران دادگاهی و رسانه ای نشود ، سکوت می کنیم . ولی قبلاً به خاطر یک ورقه تقلبی تخصص، وزیری در مجلس سلب صلاحیت شده و بزرگانی به علت استفاده از یک پاراگراف کتاب یا مقالۀ دیگری ، با فضاحت از دانشگاه اخراج شده اند .

*  چیز دیگر که به شک و تردید اینجانب می افزاید ، این است که این کتاب فاقد ناشر است و قطعاً از انتشارات انجمن نیست ، زیرا در آن صورت مقدمه ای ، نظریات ناظر ترجمه ای و با توجه به حجم آن افاضات سرپرست ویراستارانی را هم داشت .

*  فهرست کتاب بصورت غیرحرفه ای تنظیم ـ یا درست تر پشت سر هم گذاشته شده است .

*  این کتاب با این جلال و جبروت ، قیمت ، سال انتشار و ... ندارد .

از آنجا که این اثر مشکوک احتمالاً با اهداف مجرمانه و شیطانی و در حیطه ی هیپنوتیزم و با وارد کردن شبهاتی به مدرسان دانشمند و فعال انجمن تهیه شده و .

*  اصولاً انتشار کتابی یا تکثیر و تجلید چنین مجموعه ی عظیم الجثه ای بدون کسب مجوز از وزارت محترم ارشاد ، عمل مجرمانه ایست ، لازم و ضروری است بررسی های لازم بعمل آید تا لااقل معلوم شود :

*  چه مؤسسه و چه فردی این کتاب را منتشر کرده است .

*  چه کسی پول مخارج آنرا داده

*  چه کسی اجازه ی انجام این کار را داده

*  از انجام این کار شگفت انگیز ، چه هدفی در بین بوده است

من ، اینکه این کتاب برای کمک به شهرت و مقام علمی یک بابایی صورت گرفته است ، قویاً تکذیب می کنم زیرا ایشان بدون درجات تخصصی ، مدارک داشتنِ مقالات علمی و سوابق علمی تمام مدارج آموزشی ، مالی و اداری را کسب کرده و حتی دریکی از جلسات تعیین یا انتخاب هیأت مدیره زمانی که محبوبیت رئیس هیأت مدیره قبلی یا موجود ـ یعنی جناب آقای دکتر علی شریفی ـ  مورد تردید قرار گرفت ، آقای دکتر شریفی که با تکرارهای انتخاب ، امید می رود که برای انجام برنامه هایشان برای ترقی و تعالی بیشتر انجمن ، انشاالله به مقام رئیس مادام العمر می رسد ـ چشم حسود کور ـ اعلام کرد که اگر من دراین انتخاب ردیف یا رأی اول را کسب نکنم ، حتماً استعفاء می کنم ، محبوبیت و مقام علمی آقای دکتر شهیدی باعث شد تا وی بیشترین رای را بدست آورد و نفر اول شود ، تا معلوم شود هنوز مردم قدر افراد دانشمند و شریف را درک می کنند .

 

خوشبختانه کسی هم که دراین انتخابات نفر اول نشد ، استعفاء نکرد تا افراد زیادی برای سالیان دراز از دانش ، مدیریت و سایر کمالات وی استفاده کنند .